Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Ofiarowanie Pańskie w sanktuarium w Ludźmierzu

Reklama

Społeczeństwo

Ofiarowanie Pańskie w sanktuarium w Ludźmierzu

DSC03143

LUDŹMIERZ. Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej uroczyście obchodzono w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala. Dzieci pierwszokomunijne otrzymały gromnice, a kazanie głosił ks. prałat Grzegorz Szewczyk, proboszcz, prepozyt Kolegiaty św. Floriana, parafii w której jako młody ksiądz wikarym był Karol Wojtyła, czyli papież św. Jan Paweł II.

- Święto dzisiejsze jest na pamiątkę tego co się wydarzyło 40 dni po narodzinach Jezusa. „Światło na oświecenie pogan” powiedział wtedy Symeon – mówił ks. prałat Grzegorz Szewczyk. Podkreślił też, że dobrze, że zwyczaj przynoszenia świec do kościoła jest kultywowany. Wyjaśnił też dzieciom i obecnym w kościele wiernym symbolikę związaną z światłem świeć gromniczych. – To światło Chrystusa – mówił, przypominając, że świece towarzyszą od chrztu świętego, poprzez całe życie chrześcijanina. Zapalane są nadal podczas choroby, ważnych wydarzeń. – Mamy wtedy pewność, że jest z nami światłość jest Chrystus. To Pan Jezus oświetla mroki naszego życia – mówił.

Wyjaśniał też, że to, iż świeca robi się coraz krótsza jest symbolem ofiary. Przypomina, ze za nas ofiarował się sam Bóg. To dzięki tej ofierze jesteśmy zbawieni, możemy iść do spowiedzi, komunii świętej. W swym kazaniu nawiązał i do sceny z świątyni, gdy prorok Symeon i prorokini Anna rozpoznali w dzieciątku Jezus prawdziwego Boga.

W tym roku sanktuarium Gaździny Podhala będzie obchodzić 20 rocznicę wizyty Św. Jana Pawła II, który wraz z wiernymi odmówił różaniec. To dlatego kazanie głosił proboszcz krakowskiej parafii w której wikarym był młody wówczas ks. Karol Wojtyła.

Ksiądz prałat Grzegorz Szewczyk, proboszcz, prepozyt Kolegiaty św. Floriana przypomniał więc postać św. Jana Pawła II i czasy, gdy był w tej krakowskiej parafii. To wtedy – jak przypominał – młody ks. Karol zaczął spotykać się ze studentami. Był to bowiem czas, gdy nie było jeszcze duszpasterstwa akademickiego. Choć był w tej parafii zaledwie dwa lata, to udało mu się nawiązać bardzo dobry kontakt ze studentami. Organizował dla nich wyprawy w góry i kajakami. – Młodzi mówili do niego wujek, bo były to czasy konspiracji, trzeba było uważać.

- Młody wikary Karol Wojtyła był bardzo wrażliwy na ludzką biedę. To w tej naszej parafii powstał dramat „Brat naszego Boga” . Ks. Karol Wojtyła był pod dużym wpływem brata Alberta Chmielowskiego. Uważa się nawet, że to on miał wpływ na powołanie ks. Wojtyły – mówił ks. Grzegorz Szewczyk i wspominał, jak siostry zakonne skarżyły się, że gdy tylko dadzą ks. Karolowi rękawiczki, ten od razu daje je jakiemuś studentowi. Opowiedział też pewną historię, gdy młody wikary nie przyszedł na poranną mszę świętą. Poszedł po niego kościelny i zapytał co się stało. Okazało się, że ks. Karol nie ma butów by przyjść do kościoła, bo swoje oddał wieczorem, jakiemuś studentowi. Innym razem chodząc po kolędzie młody ks. zapytał pewnej babci, czy jadła obiad, ona odpowiedziała wymijająco. Po powrocie na parafię ks. Karol Wojtyła zabrał z kuchni pierogi i zaniósł schorowanej babci.

- Życie Karola Wojtyły było naznaczone ofiarą. Była śmierć matki, brata, praca w Solwayu – mówił kaznodzieja. Podkreślił, że ks. Karol zawsze pełnił wolę Boga, kościoła. Dzielił się wszystkim z młodzieżą, z biednymi. Przypomniał też zamach na życie już wówczas papieża Jana Pawła II, który przyniósł cierpienie, krzyż. – Święty Jan Paweł II to człowiek, któremu nieobcy był krzyż. On uczy nas, jak składać z siebie ofiarę.

Podczas eucharystii kolędowali Anna Sokołowska, Jakub Oczkowski, Łukasz Lech i Zbigniew Huptyś. Koncert pt. "Radosne kolędowanie" dali oni i po mszy świetej. Był to już ostatni w tym roku koncert Bożonarodzeniowy. 2 lutego kończy się czas Bożego Narodzenia. 

Tutaj galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama