Podhale Region

Wtorek, 21 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 21 Lis 2017 4am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia XIV Rekolekcje z ks. Tischnerem – wolność chrześcijanina i niszczenie autorytetów

Reklama

Społeczeństwo

XIV Rekolekcje z ks. Tischnerem – wolność chrześcijanina i niszczenie autorytetów

rektisch17

LUDŹMIERZ. Ludźmierskie Sanktuarium gościło XIV już edycję Rekolekcji z ks. Tischnerem. Tego roku trzydniowemu poruszeniu sumień przyświecało hasło „Wolność chrześcijanina”. Uczestnicy wyjechali ubogaceni mnóstwem duchowych przeżyć i spotkaniami z „ludźmi czynnego dobra”.

Stałe punkty rekolekcyjnego programu to koncert Chóru „Magnificat” z Ludźmierza, Droga Krzyżowa, nabożeństwa, modlitwy, spotkania ze spowiednikami, prelekcje, warsztaty regionalne i długie, nocne rozmowy.

Organizatorami Rekolekcji są Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” i Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, tego roku przy wsparciu Wydawnictwa WAM – Księża Jezuici. Przygotowanie Rekolekcji to praca przede wszystkim Kazimierza Tischnera – brata księdza profesora i Wojciecha Bonowicza – redaktora „Znaku”.

XIV Rekolekcje prowadził jezuita, ks. Dariusz Piórkowski – kapłan, filozof, publicysta, znawca myśli etycznej ks. Tischnera, dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM – największej w Polsce oficyny katolickiej, przez trzy lata pracujący w Jezuickiej Służbie Uchodźców w Berlinie.

Wzruszające było wspomnienie o ks. Janie Kaczkowskim – zmarłym niedawno na glejaka mózgu wykładowcy bioetyki, duszpasterzu młodzieży trudnej i osób skazanych, założycielu Hospicjum w Pucku.

Warsztaty regionalne miały tym razem formę spotkania romsko-góralskiego, z udziałem Teresy Mirgi – śpiewającej poetki z Czarnej Góry i dr Stanisławy Trebuni-Staszel, którym towarzyszyła góralsko-romsko-krakowska muzyka.

Teresa Mirga koncertowała też dla uczestników Rekolekcji w bazylice, śpiewając „Moje pieśni do Boga”, czyli „Mire Gila Dewłeskie”.

Uczestnicy przyjechali z Gdańska, Koszalina, Łodzi, z Siedlec, z różnych zakątków Polski; z dużych miast i z małych miejscowości. Ponad stu wiernych rekolektantów kwaterujących w Ludźmierzu i okolicy to głównie przedstawiciele Rodziny Szkół Tischnerowskich.

Ludźmierski rekolekcyjny zlot to spełnienie duchowego testamentu i kontynuacja dzieła kapłana, filozofa, kapelana „Solidarności”.

- Sprawa wolności była bardzo bliska ks. Tischnerowi, mojemu bratu – mówi Kazimierz Tischner, „krzenyociec” Rodziny Szkół Tischnerowskich. – Wolność już mamy, ale nie wiemy, co zrobić z tą wolnością – szargamy ją i temat wolności oraz tematy pokrewne, jak szacunek, maski na twarzach – przewijają się w wykładach i rozmowach uczestników rekolekcji . Dzisiaj – jako brat, który realizuje testament ks. Tischnera, mogę powiedzieć, że on był siewcą – po całej Polsce - i dziś zbieramy te owoce. Chcemy również siać, tak, jak on za swojego życia: uczciwości, wierność, miłość i nadzieję.

XIV Rekolekcje – z tak licznym udziałem nauczycieli Szkół Tischnerowskich – przypadły jednak na czas szczególny: dużego niepokoju i smutku związanego z likwidacją placówek, które miały za patronów św. Jana Pawła II, ks. Tischnera, ks. Popiełuszkę. Dlatego była mowa o niszczeniu autorytetów, o zwijaniu sztandarów, na które przysięgała młodzież, o doświadczanym przez nauczycieli i uczniów poczuciu osierocenia.

W każde rekolekcje z ks. Tischnerem wpisane było jakieś charytatywne dzieło. Tym razem jednak zastąpiła je modlitwa w intencji likwidowanych szkół.

XIV Rekolekcje z ks. Tischnerem

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama