Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Maturzyści zawierzyli matury u Gaździny Podhala (aktualizacja tekstu)

Reklama

Społeczeństwo

Maturzyści zawierzyli matury u Gaździny Podhala (aktualizacja tekstu)

DSC04161
LUDŹMIERZ. Dzisiaj już tradycyjnie tegoroczni maturzyści nawiedzili sanktuarium Matki Bożej |Królowej Podhala. U stóp Podhalańskiej Gaździny zawierzyli swój egzamin dojrzałości. Przyjęli też błogosławieństwo z nałożeniem rąk od kapłanów. 
 
W sanktuarium maturzyści udział wzięli w Majówce, korzystali z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyli w uroczystej koncelebrowanej mszy świętej. Sprawowali ją: kKs. Łukasz Jachymiak z parafii św. Barłomieja Apostoła w Niedzicy, rodem z Ludźmierza, ks. Łukasz Czarnik z parafii p.w. Św. Katarzyny w Nowym Targu oraz ks. Kazimierz Kubat z parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.
Ciekawe i bardzo współczesne kazanie wygłosił ks. Kazimierz Kubat. Na początek wskazał, że różne są ścieżki Maryjne. Nawiązał do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, Ślubów Jasnogórskich króla Jana Kazimierza, gdy to zwierzył Maryi, która stała się Polski Królową, nie tylko całą Polskę, ale wszystkich jej mieszkańców. Przypomniał też o Konstytucji 3 maja także mocno nawiązującą do religijności, chrześcijaństwa, katolicyzmu, a tym, że Święto uchwalenia konstytucji to także święta Matki Bożej Królowej Polski.

Główna część homilii była jednak bardzo trafiająca do młodych. Ks. kaznodzieja stwierdził, że chce maturzystom dać coś co do nich trafi. - Cóż mogę Wam dać, aby wasze życie miało większy sens? – mówił.

Ks. Kazimierz porównał człowieka do skomplikowanego systemu komputerowego, o który trzeba dbać. - Komputer to zintegrowany układ hardware i software. Hardware to nasze ciało, które jak w komputerze składa się z wielu wzajemnie powiązanych części działających sprawnie, gdy się o nie dba – mówił. -Software to nasz psychika, nasza rozum, nasza dusza. Ksiądz podkreślił, że układ ów musi działać razem. - Z najlepszym nawet hardware'm nic nie da się zrobić, jeśli nie mamy dobrego software'u. Podobnie jest i odwrotnie – mówił. Podkreślił, że należy dbać o hardwarem by nie uległ zniszczeniu, przegrzaniu, zakurzenia. Zauważył, że należy też dbać o „updejtowanie" oraz uzupełnianie software'u.

Kaznodzieja mówił, że najważniejszym elementem sofware’u jest Operational System, czyli w ciele człowieka rozum i dusza. To dlatego trzeba o nie dbać, bo błędy w tym systemie operacyjnym grożą zaburzeniami w funkcjonowaniu systemu. Podkreślił, że w komputerze czasem wykracza reset, niestety w przypadku człowieka, reset bywa niemożliwy.

Zauważył, że system komputerowy chronią programy antywirusowe, a system, jakim jest człowiek sumienie. To ważny prezent dla człowieka od Boga, jest po to, aby człowiek się nie wysypał. Był odporny na działanie wirusów, hakerów.

- Gdy kupujemy komputer ufamy producentowi, że firewall jest w nim dobrze skonfigurowany i że twórca systemu dołączył go do komputera, aby chronił on komputer przed wirusami i hakerami – mówił kaznodzieja. Dodał, że każdy informatyk wie, że w tym elemencie nie można grzebać, tak jak i w systemie antywirusowym. Zauważył, że jest w tym analogia do człowieka. Bóg dał nam sumienie, ale gdy zaczynamy w nim grzebać, kończy się to dla nas tragicznie. Najczęściej zawala się nam życie.

- Warto mieć więc zaufanie do Twórcy, do Stworzyciela, do Pana Boga, który dając nam sumienie chce nas zabezpieczyć przed katastrofą. Nie grzeb w swoim sumieniu, nie wyłączaj go, nie omijaj, nie zawieszaj działania firewall’u , bo skończy się to na pewno katastrofą. Nie udowadniaj Panu Bogu, że wiesz lepiej od Niego, co jest dla ciebie dobre, a co złe.

Kaznodzieja podkreślił, że owszem, jak w komputerze i w człowieku coś się zatnie, zamuli. W przypadku komputera potrzebna jest wówczas optymalizacja systemu. Trzeba wyczyścić twardy dysk, co nieco wyrzucić, zbędne pliki i programy, wyczyścić kosz, przeskanować komputer antywirusem i usunąć trojany oraz robaki. Z kolei w przypadku człowieka mamy spowiedź. Ona oczyszcza nas i optymalizuje. -Dlatego nie odsuwajcie spowiedzi ma później, bo im regularniej czyścisz i optymalizujesz system, im bardziej regularnie chodzisz do spowiedzi tym lepiej system działa. Zauważył też, jak wiele fałszywych informacji, półprawd jest posuwanych młodym. Dodał, że dla niego, takim słowem, które wzbudza w nim czujność jest słowa „tolerancja”. – W Piśmie Świętym, nie mamy nic o tolerancji, mamy o miłości drugiego człowieka – mówił.

Na koniec dodał. - Pamiętajcie, nie dbajcie bardziej o swój komputer, tablet, smartfon, niż o siebie. Ty jesteś ważniejszy twoje zdrowie ciała, psychiczne i duchowe. Karm się Eucharystią.

Tuż po mszy świętej kapłani indywidualnie błogosławili każdego maturzystę. Natomiast ksiądz proboszcz Jerzy Filek życzył im, aby ich wybory były jak najmądrzejsze, a ścieżki żeby prowadziły ich zawsze do Boga.

 
 
 Tutaj galeria zdjeć - fot. Beata Szkaradzińska
 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama