Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Warto zawierzyć Bogu - mówił śp. ks. Tadeusz Juchas (aktualizacja)

Reklama

Społeczeństwo

Warto zawierzyć Bogu - mówił śp. ks. Tadeusz Juchas (aktualizacja)

DSC04200
DSC04202
DSC 4528 wynik
DSC04204
DSC 4530 wynik
DSC 4534 wynik
DSC 4535 wynik
DSC 4538 wynik

LUDŻMIERZ. Uroczystą mszą świętą upamiętniono 3 rocznicę śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa. Tuż po Eucharystii procesja ze zniczami i kwiatami udała się na cmentarz – miejsce pochówku ks. kustosza.

Wieczorna Eucharystia była koncelebrowana przez trzech kapłanów ks. prałata Stanisława Strojka dziekana nowotarskiego, ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka, przyjaciela zmarłego kapłana i proboszcza ludźmierskiej parafii ks. Jerzego Fiłka.

- Są takie daty, które zapadają w pamięć i zmieniają rzeczywistość. Wiemy wszyscy, że Ludźmierz nie byłby tym, czym jest, ani nie byłby taki jaki jest, gdyby nie posługa wielkiego proboszcza i kustosza ks. Tadeusza. Kustosz - był kimś więcej niż tylko strzegącym. Rozsławił to miejsce na cały świat i zawiózł figurę Matki Bożej Ludźmierskiej na krańce świata – mówił ks. proboszcz.

W intencji ks. prałata zostały także odprawione msze święte rano i w południe przez brata zmarłego kapłana ks. Franciszka Juchasa.
Ksiądz prałat Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala był postacią nietuzinkową, która wywarła swe piętno nie tylko na sanktuarium, ale i na mieszkańcach całego Podhala. To dzięki jego zapałowi powstał Maryjny Ogród Różańcowy, została rozbudowana bazylika. To także dzięki niemu ludźmierski kościół w 2002 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. To on rozsławił na świecie kult Królowej Podhala.

Pielęgnujcie nasze piękne katolickie podhalańskie tradycje – mówił ks. prałat Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala na jednej z ostatnich mszy św. odprawianych w bazylice. Podkreślił wówczas, że dziś każdy powinien zrobić rachunek sumienia, poznać naukę Jana Pawła II. – Jan Paweł II jest nie tylko do podziwiania, ale do poznania.

- Nie bądź niedowiarkiem – mówił też w swym jednym z ostatnich kazań, przypominając, że słowa te skierowane były co prawda do niewiernego Tomasza, ale są one aktualne i dziś. Podkreślił, że ważna jest wiara i dążenie do świętości i do doskonałości każdego z nas. Mówił o miłosierdziu i przebaczeniu.

- Nie bójmy się być świętymi. Uwierz, że i ty możesz być uczciwym, szlachetnych, pięknym, świętym człowiekiem. Ks. Prałat zapewniał, że warto do Boga wracać, mimo grzechu, przez konfesjonał i przemianę serca. – Warto zawierzyć Bogu, Jezusowi, tak jak zaufał Jan Paweł II – mówił ks. Tadeusz tuż przed pójściem po raz kolejny do szpitala.

Gdy z kolei w drodze do Rzymu na Kanonizację Jana Pawła II sanktuarium odwiedzili parlamentarzyści na czele z Jarosławem Kaczyńskim mówił. - Wielcy Polacy wiedzieli, że Naród ma prawo do chrześcijańskich korzeni. A na zakończenie mszy świętej dodał: - Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1997 r. powiedział: Parafia ludźmierska rozszerza się na cały świat, bo gdzie górale polscy wyjeżdżają, tam zabierają ze sobą Matkę Boską Ludźmierską.(..) Obyśmy pamiętali o tym kto szanuje tradycje narodowe - mówił.

Ksiądz prałat Tadeusz Juchas, urodził się w styczniu 1949 roku. Z ludźmierskim sanktuarium związany był przez ostatnie około 30 lat życia, dokładnie od 20 grudnia 1985 roku, gdy to objął funkcję administratora parafii w ludźmierskim sanktuarium pełniąc funkcję proboszcza. Proboszczem został 3 lata potem.

Ksiądz Tadeusz, rodem pochodził ze Starego Bystrego. Był człowiekiem tryskającym energią. Wypoczywał czynnie, jeżdżąc na nartach, rowerze, grając w tenisa, uprawiając turystykę. W wolnych chwilach pasjonował się fotografią. - W momencie, gdy decydowałem się by zostać księdzem, chciałem służyć Bogu – mówił mi podczas wywiadu w 2002 roku.

Ksiądz Tadeusz miał siedmioro rodzeństwa, jego starszy brat też został księdzem. Wychowywał się bez matki, która zmarła tragicznie, gdy ksiądz miał zaledwie trzy lata. Szkołę podstawowa ukończył w rodzinnym Starem Bystrem, liceum ogólnokształcące w Jabłonce, a w końcu wyższe seminarium w Krakowie. – Ale ja wszystko, co robię, robię na chwałę bożą i dla kontynuacji naszych podhalańskich tradycji – mówił do mnie w 2002 roku.

Przed 30 laty, 21 maja 1972 roku został wyświecony na księdza w katedrze wawelskiej przez samego kardynała Karola Wojtyłę. Zaraz potem, jako wikary, udał się do swej pierwszej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy koło Nowej Huty. Następnie były kolejne parafie: pw. Świętego Andrzeja w Gilowicach koło Żywca, pw. Świętego Józefa w Krakowie Podgórzu, pw. Świętego Klemensa w Wieliczce.

W końcu 20 grudnia 1985 roku objął funkcję administratora parafii w ludźmierskim sanktuarium pełniąc funkcję proboszcza. Po kilku latach został proboszczem. Gospodarując w parafii, jak sam mówił, zajmował się przede wszystkim duszpasterstwem. Prowadzi Akcję Katolicką, czuwania fatimskie, koło misyjne, radę i służby parafialne. Dzięki niemu sanktuarium się rozroło i wzbogaciło. To za niego ono się rozbudowało, powstał ogród różańcowy i dom pielgrzyma. To również dzięki jego staraniom w Ludźmierzu jest Bazylika Mniejsza.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama