Podhale Region

Piątek, 19 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 19 Sty 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Procesja Bożego Ciała przeszła w stolicy Podhala

Reklama

Społeczeństwo

Procesja Bożego Ciała przeszła w stolicy Podhala

DSC05632

NOWY TARG. Dzisiejsza uroczystość Bożego Ciała, czyli Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Stolicy Podhala zgromadziła tłummy wiernych. Uczestniczyli oni w procesji do czterech ołtarzy idącej przez Rynek z kościoła p.w. Świętej Katarzyny do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Było świątecznie, podniośle i radośnie. Procesję poprzedziła tradycyjna msza święta koncelebrowana z udziałem proboszcza parafii p.w. Świętej Katarzyny ks. Zbigniewa Płachty i proboszcza parafii p.w. NSPJ ks. prałata Stanisława Strojka, dziekana dekanatu nowotarskiego, a także ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka.

Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Płachta. Nawiązał w nim do historii uroczystości związanej z Bożym Ciałem. Podkreślił, że procesja jest świadectwem dawanej wiary, a do święta przygotowuje nas Zesłanie Ducha Świętego. Zwrócił też uwagę, że przyjmując komunię święta i idąc wśród ludzi idziemy w pewnym sensie z procesją każdego dnia.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (Festum Sanctissimi Corporis Christi) to w tradycji ludowej Boże Ciało.

W kościele katolickim ma szczególnie znaczenie, to święto nakazane. Podczas niego wspominana jest ostatnia wieczerza i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Ma charakter radosny i dziękczynny. Jest to święto ruchome, wypada 60 dni po Wielkanocy.
Święto ustanowił po widzeniach św. Julianny z Cornillon przeoryszy konwentu augustianek – ks. bp. Robert z Thourotte w 1246 roku dla diecezji Lie’ge, a w 1252 było ono już w całych Niemczech. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi.

W 1263 roku doszło do cudu eucharystycznego w Bolsenie, hostia zaczęła krwawić w dłoniach księdza. Do dziś korporał jest przechowywany w katedrze w Orvieto.

Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Uzasadniając przyczyny stwierdził, że jest to zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Bulla Urbana IV nie została jednak ogłoszona ze względu na śmierć papieża, a uroczystość nie została oficjalnie ustanowiona.

Bulle wprowadził w 1317 roku papież Jan XXII. W Polsce wprowadził święto w 1320 roku w diecezji krakowskiej bp. Nankier. W sto lat potem na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną.

W Polsce Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to uroczysta Mszą Św. oraz procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Warto dodać, że w 1955 roku Pius XII wprowadzając reformy zlikwidował oktawę Bożego Ciała, utrzymał te zmiany Paweł VI.

Tutaj galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama