Podhale Region

Niedziela, 20 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaN, 20 Sie 2017 7pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Pamięć o pasterzu archidiecezji – w sercach i w kamieniu

Reklama

Społeczeństwo

Pamięć o pasterzu archidiecezji – w sercach i w kamieniu

tabmach17

NOWY TARG. W sercu śp. kard. Franciszka Macharskiego Nowy Targ zajmował zawsze miejsce szczególne. W stolicy Podhala też, w pierwszą rocznicę jego śmierci, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, zawisła pierwsza w Polsce tablica upamiętniająca tego wyjątkowego kapłana i pasterza Archidiecezji, także przyjaciela Podhala, Honorowego Obywatela miasta.

Uroczyste poświęcenie dzieła artysty-rzeźbiarza Michała Batkiewicza odbyło się w minioną niedzielę. Dokonał tego dziekan dekanatu nowotarskiego - ks. proboszcz Stanisław Strojek, obecny był i proboszcz parafii św. Katarzyny – ks. Zbigniew Płachta. Pamiątkę z brązu ufundowali duszpasterze i parafianie. Inicjatywną rolę spełniła Akcja Katolicka.

– Pragniemy utrwalić w sercach naszą pamięć o wybitnym pasterzu archidiecezji krakowskiej, który był jednocześnie wielkim przyjacielem naszej parafii, ale i całego regionu podhalańskiego – mówił ks. Strojek.

Wspomnieniami o kard. Macharskim mógł się ze zgromadzonymi na poświęceniu podzielić ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, nowotarżanin – osobisty sekretarz kardynała, który służył mu w tej roli przez 33 lata. Był jeszcze seminarzystą, kiedy hierarcha uczestniczył w przygotowaniach do pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do ojczyzny.

- Był rok 1979 i było kilka miejsc wyznaczonych - wspominał on tamte dzieje. - Było też wielkie pragnienie, żeby Ojciec Święty przybył tutaj, do Nowego Targu, ale były wielkie opory władz komunistycznych. Tuż przed święceniami kardynał powiedział mi: „ – Ty się módl, a ja jadę do Nowego Sącza załatwiać ten przyjazd”. Ówczesny wojewoda nowosądecki za nic nie chciał się zgodzić na wizytę papieża w stolicy Podhala - Kardynałowi Franciszkowi powiedział podczas tej rozmowy: „ - Prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie, niż papież przyjedzie do Nowego Targu...”. Metropolita wziął go wtedy za rękę i powiedział: „ - Szkoda tak szlachetnej ręki pana wojewody, szkoda, szkoda...”. Kilka miesięcy później Ojciec Święty był w Nowym Targu, a pan wojewoda te uroczystości w hangarze na lotnisku przeczekał...

Serdecznie i blisko związany z miastem kardynał Macharski przez wiele lat bierzmował młodzież, uczestniczył we wszystkich ważnych dla nowotarskiej społeczności wydarzeniach. Mieszczanie też uczcili rozmiłowanego w Podhalu duszpasterza, nadając mu w 2000 r. tytuł Honorowego Obywatela. Zapamiętali go jako duszpasterza uśmiechniętego i przytulającego wszystkich do serca; kapłana pokornego i pełnego ciepła, przy tym osobowość o szerokich horyzontach, głębokim intelekcie i wielkiej kulturze słowa.

Na odsłonięcie tablicy przyjechał do Nowego Targu bratanek kardynała, Piotr Macharski. Nie brakło byłego burmistrza Marka Fryźlewicza, dla którego dzieci odwiedzający ich dom kardynał był „św. Franciszkiem”. Wiązanki kwiatów składali pod tablicą przedstawiciele władz powiatowych i nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan.

Pierwsza w Polsce tablica - poświęcenie

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama