Podhale Region

Niedziela, 25 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Mar 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Msza święta ekumeniczna 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ziem Górskich

Reklama

Społeczeństwo

Msza święta ekumeniczna 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ziem Górskich

PMU 5481 wynik

Pod patronatem medialnym Podhale Region. POWIAT TATRZANSKI. Już tradycyjnie przez oficjalnym koncertem inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich została odprawiona w kościele p.w. Św. Krzyża ekumeniczna msza święta. Uczestniczyły w niej zespoły biorące udział w tym ważnym wydarzeniu w stolicy Tatr.

17 zespołów, w tym 14 zagranicznych witał proboszcz parafii p.w. św. Krzyża Mariusz Dziuba, podkreślił on, że cieszy go to spotkanie i wspólna modlitwa. Mszę św. koncelebrował także ks. prałat dr hab. Władysław Zarębczan, wprost z Rzymu, a rodem z Gronkowa. To on także głosił trafiające w serca uczestników kazanie. Głos zabrał oczywiście i gospodarz miasta burmistrz Leszek Dorula.

Niestety ze względu na rzęsisty deszcz po Eucharystii nie było najbardziej widowiskowego korowodu zespołów, który co roku podąża Krupówkami z kościoła do festiwalowej wioski. Nie doszło też do bardzo fotogenicznej części festiwalu jakim są tańce o poranku w plenerze. Tym razem było zaplanowane w Dolinie Strążyskiej. Rok wcześniej były na Gubałówce, a latach poprzednich np. na Kasprowym Wierchu, czy nad Morskim Okiem.

W programie festiwalu kolejnym ważnym punkiem modlitwy będzie modlitwa o pokój w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. To tu jeśli znowu pogoda nie pokrzyżuje planów uczestnicy festiwalu zaprezentują swoje tańca regionalne przed świątynią.

W festiwalu bierze udział 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy,
Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja - Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: "Giewont" z Zakopanego, "Magurzanie" z Łodygowic, "Jakubkowianie" z Łososiny Dolnej, "Śwarni Łojce" z Sadku-Kostrzy. Gospodarzem tym razem jest zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego.

Święto górali z całego świata trwa do 25 sierpnia, kiedy to będzie koncert finałowy z nagrodami. MFFZG patronuje małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Tutaj galeria zdjęć - Fot. Paweł Murzyn

A tu koncert w namiocie zamiast korowodu - fot. Paweł Murzyn

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama