Podhale Region

Sobota, 25 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 24 Lis 2017 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Święci z Pańskiego Orszaku

Reklama

Społeczeństwo

Święci z Pańskiego Orszaku

orszakws17

NOWY TARG. Nowy Targ dołączył do grona miast, które przed 1. Listopada urządzają Orszak Wszystkich Świętych. To radosny pochód – ze śpiewem i modlitwą - dorosłych i dzieci przebranych za swoich patronów lub innych wybrańców Boga. Ma on przypominać o prawdziwym wymiarze tego dnia.

Czyli o tym, że człowiek - by prawdziwie być szczęśliwym - musi stać się świętym. Ale nikt się świętym nie rodzi - świętymi stajemy każdego dnia, wybierając Jezusa Chrystusa. O tym, że to możliwe w każdym miejscu i czasie, świadczy cała rzesza świętych i błogosławionych.

Orszak Wszystkich Świętych w Nowym Targu był wspólną inicjatywą parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny. Do zabezpieczenia przemarszu przez miasto, między jednym kościołem a drugim, czekały w gotowości trzy policyjne radiowozy. Huraganowy wiatr z deszczem po Mszy św. w samo południe zmusił jednak proboszczów do odwołania pochodu.

Kilkadziesiąt dzieci przebranych za Marię, Magdalenę, Teresę, Jana Pawła II, archanioła Michała, Floriana, Franciszka, Mikołaja, Jana od Krzyża, Trzech Króli, Brata Alberta, Matkę Teresę z Kalkuty, Joannę Berettę Mollę, dzieci z Fatimy i wielu innych z grona świętych – pozostało w murach „nowego” kościoła, by odebrać nagrody z rąk proboszczów – ks. Stanisława Strojka i ks. Zbigniewa Płachty oraz zaangażowanego w zorganizowanie Orszaku ks. Józefa Urbańczyka. Kreacje były efektowne, więc i pracochłonne, a żeby wykonać przebrania, potrzebna była wiedza o patronach: znajomość żywotów, ikonografii i atrybutów.

Do najmłodszych i nieco starszych uczestników Orszaku dołączyło i kilkoro dorosłych, w strojach np. św. Katarzyny Aleksandryjskiej czy bł. O. Jana Beyzyma – pioniera w pracy misyjnej wśród trędowatych na Madagaskarze. Wyjątkowo przykra aura udaremniła tym razem przemarsz przez centrum miasta i cieszenie się wspólnotą wiary, ale idea Orszaku została zaszczepiona i - jak widać – spotkała się z dużym odzewem.

Nowotarski Orszak

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama