Podhale Region

Sobota, 25 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 24 Lis 2017 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Wszystkich Świętych - "Zbawienie u Boga naszego"

Reklama

Społeczeństwo

Wszystkich Świętych - "Zbawienie u Boga naszego"

DSC02392

PODHALE. Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, gdy odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, ale przede wszystkim modlimy się za naszych zmarłych. Wierzymy, że są oni w Niebie, są wśród świętych.

1 listopada to święto wszystkich tych chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie i życie wieczne. To święto wszystkich świętych, a więc i tych bezimiennych.

2 listopada to dzień zadusznych, dzień tych, którzy są jeszcze w drodze do Nieba. To za nich modlimy się, aby ich dusze osiągnęły zbawienie.

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Narodziło się już w IV wieku. Początkowo obchodzono je w zależności od miejsca, prowincji, w różnych datach. Np. w Edessie 13 maja, a w Nikodemii w pierwszy piątek po Wielkanocy. Z kolei w Konstantynopolu na początku V wieku święto wszystkich męczenników chrześcijańskich, z całego świata obchodzono w pierwszą niedzielę po Zielonych Światkach.

W średniowieczu w Rzymie, zgodnie z tradycją bizantyjską zwyczaj wspominania wszystkich męczenników był w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach. Warto dodać, że już w VI wieku obchody te rozszerzono w Rzymie na wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia. W VII wieku święto ku czci wszystkich świętych przeniesiono na 28 czerwca święto ku czci apostołów Piotra i Pawła, lub dzień 29 czerwca. Z kolei inne źródła informują, że w VII wieku obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja.

Święto w dniu 1 listopada obchodzone jest od 741 roku. To wtedy papież Grzegorz III w Bazylice św. Piotra na Watykanie ufundował oratorium „in honorem Salvatoris, sanctae Dei genitricis semperque virginis Mariae dominae nostrae, sanctorumque apostolorum, martyrum quoque et confessorum Christi, perfectorum iustorum” - ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców. W owym fundacyjnym dokumencie papież polecił odprawiać w tym oratorium modlitwy do wszystkich świętych 1 listopada. W tym dniu u Anlosasów i Franków obchodzono tzw. sollemnitas sanctissima. To dlatego utrzymuje się, że święto to ma genezę pogańską. W tym czasie bowiem Germanowie i Celtowie obchodzili święto zmarłych. Już w 835 roku papież Jan XI w 1 listopada wyznaczył święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele.

W 1475 roku papież Sykstus IV w dniu 1 listopada ustanowił to święto, jako obowiązkowe dla wiernych wraz z tzw. oktawą. W 1955 roku papież Pius XII zniósł wigilię świat i oktawę, jako obowiązującą.

1 listopada w kościele jest uroczysta mszą święta. Czytany jest tekst z Apokalipsy św. Jana. „ Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka». A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: «Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen.” Są też procesje, a wierni modlą się za swych bliskich, aby dostąpili Nieba.

 Wszystkich Świętych w Poroninie

Wszystkich Świętych w Rabce

Kwesta w Rabce

Kwesta w Nowym Targu

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama