Podhale Region

Wtorek, 23 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia 13 lat temu w sanktuarium Królowej Podhala żegnano Gazdę Świata - Świętego Jana Pawła II

Reklama

Społeczeństwo

13 lat temu w sanktuarium Królowej Podhala żegnano Gazdę Świata - Świętego Jana Pawła II

MVC 396F

LUDŹMIERZ. Dokładnie 13 lat temu 2 kwietnia 2005 roku na wieść o ciężkim stanie Ojca Świętego Jana Pawła II w ludźmierskim sanktuarium Matki Bożej rozpoczęto kolejne modlitwy w jego intencji.

Przed 13 laty jednak już począwszy od wczesnych godzin porannych już w piątek 1 kwietnia u stóp Gaździny Podhala gromadzili się na żarliwych modłach mieszkańcy i pielgrzymi. Dziś chcę Państwu przypomnieć ten czas.

Odprawiano wówczas msze święte, odmawiano wspólnie wielokrotnie różaniec. Odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. Kulminacją modłów był sobotni Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ówczesnego ks. bpa Józefa Guzdka i tuż po nim procesja światła pod pomnik papieża stojący w modlitewnej pozie w Ogrodzie Różańcowym. Procesja była przejmująca. To podczas jej trwania odszedł Gazda Świata.

- Procesja symbolizuje naszą miłość gorącą do Niego. To on dał nam tajemnice światła różańca świętego. Stał się dla nas światłością – wyjaśniał ówczesny kustosz ludźmierskiego sanktuarium śp. ks. prałat Tadeusz Juchas.

W sobotę 2 kwietnia Podhalanie z bólem w sercu i pieśnią na ustach wyszli z Bazyliki Mniejszej, którą dekretem ustanowił cztery lata wcześniej Jan Paweł II. Tworząc ten smutny kondukt, który otoczył cały ogród, by w końcu stanąć pod Jego pomnikiem, chcieli niejako przekazać „Piotrowi Tych czasów”, że czuwają i pamiętają. Ciemną sobotnią noc rozświetlały wówczas tylko niesione przez wiernych świece i pochodnie.

- Są łzy, ból serca i niepewność, ale nie może zabraknąć wdzięczności dla Tego, co ufa i czuwa do końca – mówił tuż przed Apelem Jasnogórskim o Ojcu Świętym Janie Pawle II ówczesny ks. bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej Józef Guzdek. Przypomniał, że to Ojciec Święty upominał się o prawa narodów, o człowieka. – Nigdy nie zabrakło mu męstwa. Mówił wiernym, iż tego właśnie winni się nauczyć od papieża oraz Jego woli służenia Bogu i człowiekowi aż do końca. Dodał, że takim był Jan Paweł II. Nie odpoczywał.

W środę pokazał się w swym oknie nie mogąc już mówić, tylko po to, by zrobić nad zgromadzonym tłumem znak krzyża – mówił ks. biskup Józef Guzdek. Przypominał, że papież pełnił posługę na Stolicy Piotrowej przez 27 lat, wierny słowom „Totus tuum”. Zawsze gotowy służyć Bogu i Jego Matce.

- Najpierw on nas tu gromadził, teraz my zgromadziliśmy się wokół jego pomnika – mówił wówczas do wiernych pod pomnikiem Ojca Świętego ks. bp Józef Guzdek.

Potem przez całą noc wokół pomnika „Ludźmierskiego Pielgrzyma”, jak nazwał się sam papieża w 1997 roku, płonęły znicze. Ludzie trwali na modlitwie. Czuwali w kościele przy figurze Matki Bożej Ludźmierskiej i w Ogrodzie Różańcowym przy pomniku. Nabożeństwa różańcowe prowadziły kolejne koła z Żywego Bractwa Różańca Świętego, działającego przy sanktuarium już z górą od 100 lat.

Beata Szkaradzińska

Tutaj archiwalne zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama