Podhale Region

Poniedziałek, 24 wrzesień 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 24 Wrz 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej

Reklama

Społeczeństwo

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej

krzeptowki

POWIAT TATRZAŃSKI. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach otrzymało tytuł Sanktuarium Narodowego. Tak zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski.

Stosowną Uchwałę na ręce przełożonego prowincjalnego księży pallotynów ks. Zenona Hanasa i kustosza sanktuarium ks. Mariana Muchy przekazał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej zostało ustanowione uchwałą KEP z 14 marca tego roku. Natomiast uroczystości oficjalne związane z tym wydarzeniem odbędą się 13 maja. Oficjalnego aktu ma dokonać abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Sama historia sanktuarium nie jest długa. Sięga 1950 roku. To wtedy pallotyni Prowincji Chrystusa Króla za zgodą ówczesnego metropolity krakowskiego abp. Eugeniusza Baziaka utworzyli zalążek do sanktuarium. 11 lat potem biskup diecezji w której leży Fatima przekazał kard. Stefanowi Wyszyńskiemu figurę Matki Bożej Fatimskiej. Poświęcił ją ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej bp. Karol Wojtyła.

13 maja 1981 roku tuż po zamachu na życie Jana Pawła II w trakcie modlitwy o uratowanie życia papieża przed figurą Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wierni podjęli zobowiązanie, że jeśli Bóg uratuje życie papieża wybudują w tym miejscu kościół dziękczynienia.
Potem wydarzenia poszły szybko. 21 października 1987 r. Jan Paweł II w Rzymie koronował figurę Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek, a już 7 czerwca 1997 roku podczas pielgrzymki do Polski konsekrował kościół.

W ubiegłym roku 6 czerwca w 20 rocznicę od tych wydarzeń i w 100. rocznicę objawień fatimskich w sanktuarium na Krzeptówkach spotkał się Episkopat Polski. To wtedy ponowiono tzw. Akt poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama