Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Paź 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Uczcili 100 lat od śmierci Aleksandra Matonogi

Reklama

Społeczeństwo

Uczcili 100 lat od śmierci Aleksandra Matonogi

JAN 1534

GMINA JABŁONKA. Msza święta w setną rocznicę śmierci Aleksandra Matonoga była w Podwilku. Koncelebrował ją w kościele parafialnym w Podwilku ks. proboszcz Kazimierz Gunia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele jabłonczańskiej gminy, a także uczniowie i nauczyciele z Podwilka.

Sylwetkę zasłużonego dla Orawy patrioty Aleksandra Matonoga przedstawił w referacie jeden z uczniów. Kim był Aleksander Matonoga? Otóż był to podwilczanim i orawski inteligent, jeden z tych, którzy włączyli się w akcję „budzicielską” na Górnych Węgrzech. Był współautorem broszury „Co my za jedni?”

We mszy św. uczestniczyli: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, zastępca wójta Bolesław Wójcik, dyr. CUW-u Maria Staszkiewicz oraz Małgorzata Kulawiak z OCK w Jabłonce, dyrektorzy, nauczyciele oraz dzieci i młodzież ze szkół w Podwilku.

Tuż po eucharystii w orszaku wszyscy przeszli na cmentarz,. Tam została odmówiona modlitwa za duszę śp. Aleksandra. Na grobie śp. Wojciecha Lorencowicza dyr. Alina Leksander zapaliła znicz.

Fot. Jan Ciepliński Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama