Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Krzeptówki - liturgicznie Sanktuarium Narodowym

Reklama

Społeczeństwo

Krzeptówki - liturgicznie Sanktuarium Narodowym

Ks. Kustosz Marian Mucha podczas konferencji prasowej
Ks. Kustosz Marian Mucha podczas konferencji prasowej

ZAKOPANE. Już ponad miesiąc temu informowaliśmy, że Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ogłoszono Sanktuarium Narodowym podczas Konferencji Episkopatu Polski. Dziś odbędzie się uroczyste i liturgiczne ogłoszenie tego faktu. To bowiem dziś mija 101 rocznica objawień Fatimskich. Aktu tego dokona osobiście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

- Decyzję KEP o ustanowieniu w Zakopanem Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej odbieramy jako eklezjalny mandat i nałożone przez Kościół na Rodzinę Pallotyńską zobowiązanie do jeszcze gorliwszego służenia idei fatimskiej i noszenia zaszczytnego i wielce zobowiązującego miana „Polskiej Fatimy”. Uroczyste i liturgiczne ogłoszenie zakopiańskich Krzeptówek Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej zostanie dokonane - wedle wstępnych planów – 13 maja br., podczas inauguracji tegorocznych celebracji Fatimskich. Aktu tego dokona Metropolita Krakowski, J.E. ks. abp M. Jędraszewski – informowali w oficjalnym komunikacie tuż po ogłoszeniu decyzji ks. Marian Mucha SAC, kustosz oraz ks. Wojciech Jurkowski SAC, rektor.

Warto przypomnieć, że decyzja zapadła podczas 378. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski połowie marca w Warszawie. Natomiast sama uchwała KEP została wręczona w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przez abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski dokładnie 28 marca przełożonemu prowincjalnemu ks. Zenonowi Hanasowi i kustoszowi sanktuarium ks. Marianowi Musze.

- To drugie na całym świecie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – mówił podczas konferencji prasowej ks. kustosz Marian Mucha. Dodał też, że w Polsce jest to też drugie sanktuarium narodowe po tym poświęconym św. Andrzejowi Boboli. Zwrócił też uwagę, że sanktuarium to niejako wynik tego co się działo w nim przez ostatnie 50 lat. Przypomniał zasługi ks. kustosza Mirosława Drozdka, który podjął decyzję o budowie sanktuarium po zamach 13 maja 1981 roku na Jana Pawła II, jako wotum dla Matki Bożej za uratowanie życia polskiego papieża.

Ks. kustosz Marian Mucha zwrócił też uwagę, na to, że Krzeptówki oficjalnie staną się sanktuarium Narodowym nie tylko 101 rocznice objawień w Fatimie, ale i 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To dlatego to sanktuarium będzie mieć charakter narodowy.


UROCZYSTOŚCI FATIMSKIE 13 MAJA 2018r.

15.00 – Nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia i Adoracja Najświętszego Sakramentu
18.30 – pokutny różaniec fatimski
19.00 – Msza św., której będzie przewodniczył J.E. Ks. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski
21.00 – Apel Jasnogórski a po Apelu procesja światła w Parku Fatimskim

Tutaj pisaliśmy o tym,, że Krzeptówki zostały Sanktuarium Narodowym

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama