Podhale Region

Wtorek, 13 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 12 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Sanktuarium Narodowe na Krzeptówkach

Reklama

Społeczeństwo

Sanktuarium Narodowe na Krzeptówkach

dsc 7454 wynik
dsc 7434 wynik
dsc 7368 wynik
dsc 7385 wynik
dsc 7399 wynik
dsc 7450 wynik

ZAKOPANE. Sanktuarium na Krzeptówkach już oficjalnie zostało podniesione do rangi Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej. Tę decyzję Konferencji Episkopatu Polski ogłosił w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium i pallotyn przypomniał, że to właśnie na Krzeptówkach 6 czerwca ubr. Episkopat Polski ponowił akt poświęcenia Kościoła i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

Dokument Konferencji Episkopatu Polski, przyjęty w marcu tego roku, a podpisany przez abp. Stanisława Gądeckiego, tuż przed rozpoczęciem mszy św. został odczytany: „Zatwierdzam sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem Sanktuarium Narodowym”.

W uroczystości udział wzięło wiele gości, a wśród nich przedstawiciele rządu, z wicepremier Beatą Szydło na czele, minister Beata Kempa oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera i parlamentarzyści.

Byli też samorządowcy na czele z burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą i wiceburmistrz Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz mieszkańcy stolicy Tatr i okolicznych wiosek, a także pielgrzymi. Burmistrz Leszek Dorula wraz ze starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem podarowali kustoszowi Marianowi Musze haftowany ornat z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Warto pamiętać, że Sanktuarium powstało jako votum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku. To właśnie do tego tak ważnego z życia kościoła wydarzenia nawiązał w homilii ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał te trudne chwile i podkreślił, że o tym co się dzieje na świecie nie decyduje człowiek. - To do Pana należą i czas i wieczność. Stąd ten cud ocalenia życia Jana Pawła II. Ten cud wymodlony w tym miejscu, ten cud, który sprawił, że powstała ta świątynia, powstało to sanktuarium, które teraz stało się sanktuarium narodowym.

 Tu pisaliśmy o konferencji prasowej na której ks.kustosz Mucha mówił o nowym sanktuarium narodowym.

Zdjęcia UM Zakopane

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama