Podhale Region

Niedziela, 22 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Strażacy i motocykliści pielgrzymowali do Królowej Podhala (aktualizacja)

Reklama

Społeczeństwo

Strażacy i motocykliści pielgrzymowali do Królowej Podhala (aktualizacja)

DSC00007

LUDŹMIERZ. Dziś już po raz czternasty pielgrzymowali papieską drogą z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala strażacy OSP z całej Małopolski, a także Mazowsza, a nawet jednostek z północy kraju i Słowacji. Po raz ósmy pielgrzymowali z nimi motocykliści.

Tak chcieli zademonstrować swe przywiązanie do świętego Jana Pawła II i pamięć o Jego drodze z Krzeptówek do Ludźmierza w czerwcu 1997 roku. W sumie papieską drogę przebyło dziś ponad 150 bojowych samochodów strażackich z całego województwa Małopolskiego oraz dalszych regionów Polski, a także ze Słowacji oraz ponad 120 motocykli.

W uroczystości udział wzięły i orkiestry dęte. Na pielgrzymkę przybyli prócz strażaków, także parlamentarzyści oraz samorządowcy. Zasłużeni strażacy otrzymali medale. Wojciech Lasak z Zębu dostał brązowy krzyż zasługi, Kazimierz Czaja z Ludźmierza – złoty znak związku OSP, a Stanisław Wojtaszek z Maniów – medal honorowy im. Bolesława Chomicza.

- Spotykamy się u stóp Matki Bożej Ludźmierskiej już po raz 14. Tak dajemy świadectwo naszej wiary – mówił poseł Edward Siarka, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce.. Przypomniał, jak w 1997 roku sanktuarium w Ludźmierzu oraz na Krzeptówkach odwiedził sam Jana Paweł II. Podziękował też strażakom za codzienną pracę dla społeczeństwa, dla Polski. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że wolność jest nam zadana, nie dana i dlatego powinniśmy o nią dbać każdego dnia, każdy z osobna. 

W dniu pielgrzymki strażackiej - co warto przypomnieć - jest też obchodzony Powiatowy Dzień Strażaka.To dlatego były odznaczenia i inne tradycje strażackie, kultywowane od lat. Uoczytości towarzyszyły ważne dla strażaków relikwie: św. Floriana i św. Jana Pawła II.

Uroczysta msza święta była koncelebrowana przy papieskim ołtarzu. Kazanie głosił ks. Krzysztof Kocot, proboszcz parafii w Czarnym Dunajcu. Nawiązał w nim do 100 rocznicy odzyskania niepodległości, ale przede wszytkim do pielgrzymek stażackich, a także do słów do nich skierowanych przez Jana Pawła II, który podkreślał, że bycie strażakiem to służba, a strażacy winni być takimi jak Samarytanin.

.- Straż pożarna w Polsce zawsze była wierna Bogu, tradycji i narodowi - mówił kaznodzieja. - Z tego jesteśmy dumni i dziękujemy za wierność Kościołowi i Ojczyźnie. Podkreślił też, że postawa strażaków to postawa nawiązyjąca do tradycji rycerskich i tradycji św. Floriana.  

Po niej wszyscy strażacy, orkiestry, a także samorządowcy i parlamentarzyści złożyli wieńce pod pomnikiem Jana Pawła II – ludźmierskiego – jak sam siebie nazwał w 1997 roku – pielgrzyma.

Idea pielgrzymowania strażaków narodziła się w Zębie. - To tamtejsi strażacy uznali, że trzeba kontynuować spotkania strażaków, tak, aby były one równocześnie związane z pielgrzymowaniem z Krzeptówek do Ludźmierza – wyjaśnia Edward Siarka.

Początkowo na pielgrzymi szlak wyjeżdżali tylko strażacy ochotnicy z Podhala z powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. Potem kolejno dołączali inni. Teraz pielgrzymka jest wpisana do kalendarza imprez wojewódzkich Województwa Małopolskiego. Z roku na rok dołączają do niej jednak strażacy z innych części kraju, jest, więc szansa, że stanie się ona kiedyś oficjalną pielgrzymką ogólnopolską.

Poniżej dwie galerie zdjęć, ponieważ uchwycone sa na nich prawie wszystkie pojazdy, jest ona podzielona na dwie częśći. Zachęcamy strażaków do odszukania swoich samochodów, bliskich i siebie:) 

 Tutaj zdjęcia - bardzo duża pierwsza cześć galerii

tutaj galeria zdjęć, bardzo duża

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama