ojciectwaróg18NOWY TARG. W minioną niedzielę parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżywała podwójne uroczystości. Jedną z nich było jej patronackie święto, drugą – 25-lecie święceń kapłańskich ojca Jacka Twaroga, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, w ubiegłym roku mianowanego przez Konferencję Episkopatu Polski na kolejną kadencję, do 2022 roku.

Koncelebrowanej sumie o godz. 12.00 przewodniczył sam jubilat, a uczestniczyło aż 25 duchownych – z władz prowincjalnych franciszkańskiego zgromadzenia, z nowotarskich parafii i ludźmierskiego Sanktuarium, także z Przeworska, gdzie zaczęła się jego kapłańska droga. Uczestniczyły też poczty sztandarowe parafii, nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan, reprezentacja Rycerzy Kolumba, chór i schola.

O. Jerzy Jacek Twaróg – bernardyn, misjonarz, święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kard. Mariana Jaworskiego w 1993 roku. W polskim duszpasterstwie w Argentynie pracuje od 22 lat. W latach 1998 – 2008 był Przełożonym Polskiego Ośrodka Katolickiego OO. Franciszkanów (Bernardynów) w Martin Coronado – dzielnicy odległej od centrum aglomeracji  Buenos Aires. Funkcję rektora Polskiej Misji pełni od 2007 roku. Działają tam m.in. Dom Spokojnej Starości, szkoła sobotnia, biblioteka. Przed trzema laty został wybrany do Rady Kapłańskiej w Diecezji San Martin (Buenos Aires), na kadencję do 2019 r.

O. Twaróg nieustannie pracuje dla dobra i jedności organizacji polonijnych w Argentynie, rozbudzając i podtrzymując wśród nich miłość do Chrystusa i Ojczyzny. Jest też Honorowym Ambasadorem Miasta Nowego Targu.

W Martin Coronado zainicjował wzniesienie pomnika ze sztucznego kamienia i granitu, który był darem dla Ojca Świętego na Jubileusz 2000 Roku. Monument przedstawiający białą postać Papieża-Polaka z uniesionymi i otwartymi ramionami wykonali dwaj artyści rzeźbiarze z Nowego Targu rodem: Piotr Chodorowicz i Michał Batkiewicz. Pomnik został poświęcony w grudniu 1999 r.

Inicjatywą o. Jacka Twaroga jest zrealizowanie pierwszego w świecie pełnometrażowego filmu o papieżu Franciszku. Premiera tego obrazu pokazującego życie i kapłańską drogę Jorge Mario Bergoglio miała miejsce w Nowym Targu, w czerwcu 2014 roku. Rektor Polskiej Misji zna też osobiście siostrę Głowy Kościoła Katolickiego. Współtwórcy filmu pt. „Papież Franciszek: Człowiek modlitwy i przyjaciel ubogich” to dwaj nowotarscy filmowcy: Robert i Paweł Udzielowie oraz ks. Daniel Vega – przewodnik po Buenos Aires.

Po zakończeniu uroczystej sumy jubilat o. Jacek składał podziękowania wielu osobom duchownym i świeckim.

Rektor – przy jubileuszu już w świątecznych ornatach a nie w bernardyńskim habicie - niósł teŻ hostię w uroczystej procesji wokół kościoła. W rodzinnym mieście  zabawi do sierpnia.

25-lecie święceń O. Jacka Twaroga

Fot. Anna Szopińska