Podhale Region

Wtorek, 17 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Rycerze Kolumba bronią, niosą pomoc, modlą się

Reklama

Społeczeństwo

Rycerze Kolumba bronią, niosą pomoc, modlą się

DSC00690

ZAKOPANE. Uroczystą mszę świętą podsumowującą trzydniowe spotkanie Rycerzy Kolumba odprawił w kościele p.w. Św. Krzyża ks. kard. Stanisław Dziwisz. Była ona połączona z zaprzysiężeniem Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce. W koncelebrze udział wzięło 10 księży, a wśród nich ks. Krzysztof Halaczek, rodem z zakopiańskiej parafii św. Krzyża, świętujący w tym roku 10 lecie kapłaństwa.

Od piątku Rycerze Kolumba z całej Polski od Szczecina po Zakopane gościli w stolicy Tatr. Podsumowywali oni tzw. rok bratni w swym zakonie.

- Dzisiejsza uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela – tego, który „przygotował drogę dla Pana”, staje się dla nas dobrą okazją, byśmy w świetle słowa Bożego spojrzeli na nasze osobiste powołanie i na zadania, jakie możemy i powinniśmy podejmować w życiu – mówił w kazaniu ks. kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał on przejmujące słowa proroka Izajasza(Iz 49, 1, 5-6) z dzisiejszego czytania. - „Powołał Mnie Pan już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię. […] Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą”. I usłyszał Sługa słowo Boga: „Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi”.

- Drodzy Rycerze Kolumba, słysząc te słowa w dniu, w którym następuje uroczyste zaprzysiężenie Rady Stanowej w Zakopanem, pomyślcie o waszym osobistym i zbiorowym powołaniu. Możemy powiedzieć, że od zarania waszego życia Bóg powołał każdego z was, byście byli Jego sługami i spełniali postawione przed wami zadania.. Dzięki temu Boże orędzie Miłości będzie głoszone w waszych środowiskach – wszędzie tam, gdzie ludzie spragnieni są prawdy, dobra i miłości – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Przypomniał on rok 1881, gdy to w Stanach Zjednoczonych powstała ta wspólnota. Wówczas chodziło o zorganizowanie mężczyzn, którzy będą sobie i innym pomagać z wiarą i w jedności z Kościołem. - Dlatego „jedność i miłosierdzie”, a następnie „braterstwo i patriotyzm” były pierwszymi hasłami dla Rycerzy Kolumba.
Nawiązał w kazaniu i do słów psalmu . - Świadomość, że jesteśmy w ręku Boga powinna budzić w naszym sercu pragnienie, by był On rzeczywiście w centrum naszego życia i byśmy spełniali Jego najświętszą wolę, budując już tu na ziemi Jego królestwo dobra i miłości –mówił.

Podkreślił, że rolą Rycerzy jest przygotować drogę dla Pana w sercach innych ludzi. - To zadanie staje się bardzo konkretne w życiu Rycerzy Kolumba, inspirujących się wskazaniami Statutu. Mowa jest w nim o działalności dobroczynnej, edukacyjnej i religijnej. Rycerze Kolumba niosą pomoc finansową zwłaszcza chorym i upośledzonym, pomagają głodnym, bezdomnym i niepełnosprawnym, bronią nienarodzonych i starszych. Czynicie to, pamiętając o słowach Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Dodał, że jednak Rycerz Kolumba nie jest tylko filantropem, bo najważniejszy dla niego jest sam Bóg i służba Bogu, która przybiera kształt służby człowiekowi i Kościołowi. - Stąd tak ważna w życiu Rycerza jest modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz częste odmawianie Różańca, co również podkreśla wasz Statut. To jest fundament, na którym wyrasta zewnętrzna działalność.

Kardynał nawiązał i do dzisiejszej Ewangelii i nadania dziecku Elżbiety i Zachariasza imienia Jan. Przypomniał, że Rycerze angażują się w konkretną pomoc. Przed rokiem 2000 odnowili fasadę Bazyliki
św. Piotra w Rzymie, która nie była poddawana renowacji od 350 lat. Z kolei w roku 2002 - podjęli się odnowy kaplic w Grotach Watykańskich.

- Mogę dzisiaj wyraźnie powiedzieć, św. Jan Paweł II chciał, żeby Rycerze zaczęli swoją działalność w Europie właśnie od Polski. I tak się stało pod koniec 2006 roku. W Krakowie dzięki wam II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego w 2011 roku był prawdziwą iskrą miłosierdzia wychodzącą z tego szczególnego miejsca na cały świat.
Dodał, że ufa, iż Rycerze Kolumba będą nadal przygotowywać Chrystusowi drogę do ludzkich serc i środowisk.
Warto dodać, że Rycerze Kolumba podsumowali nie tylko rok, ale i nakreślili już nowe plany. Postanowili wspierać nadal wspierać odbudowę domów i szpitali w Syrii.

Należy pamiętać, że pierwsza Rada Rycerzy w Polsce powstała na Podhalu przy sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Inicjatorem był śp. ks. prałat Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium. To dlatego Rycerze pomagają też na Podhalu. To oni angażują się w obsługę spotkania Ewangelizującego Jezus na Lodowisku, czy dowożą chorych do sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu na dzień chorych.

Tutaj duża galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama