Podhale Region

Niedziela, 9 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 09 Gru 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Z Podhala do Medjugorie przez Łagiewniki

Reklama

Społeczeństwo

Z Podhala do Medjugorie przez Łagiewniki

36707495 2024828040925363 5932103022715863040 n

PIELRZYMKA. Wyjechali na motocyklach z całej Polski w ramach III Pielgrzymki Motocyklowej pt. „Iskra Miłosierdzia” – Kraków – Medjugorie 2018”. Pokonali w spiekocie i deszczu trasę od Krakowa z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach aż do Medjugorie, w sumie ponad 1300 kilometrów. Tak świadczyli o swej wierze Europie. Wśród motocyklistów byli i pielgrzymi z Podhala.

- Było nas ok. 200 osób z całej Polski, jechaliśmy w grupach po ok. 10 motorów, pierwszego dnia dojechaliśmy do Budapesztu, zwiedziliśmy go m. in. katedrę św. Stefana, spaliśmy w namiotach w miejscowości Szentendre – mówi Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, który już po raz trzeci jechał na pielgrzymkę motocyklową organizowaną przez ks. Adama Parszywkę, inspektora krakowskiej prowincji salezjanów, komandora oraz inicjatora rajdu. – Prócz ks. Adama byli z nami też na motocyklach dwaj Paulini z Budapesztu, którzy z Węgier organizują pielgrzymki na Jasną Górę.

Każdy z pielgrzymów miał specjalną koszulkę i kamizelkę z logo rajdu. Był to kontur Polski z krzyżem i iskra miłosierdzia. To bowiem owi pielgrzymi na motorach - jak podkreślał sam abp. Marek Jędraszewski w sanktuarium Bożego Miłosierdzia - mieli szczególną misję dla Europy. Mieli pokazać swą wiarę, jedność i braterstwo, czyli to co głosił sam Jezus Chrystus.

Z Budapesztu pielgrzymi udali się do Bośni do Żepce. Tam mieszkańcy enklawy chorwackiej, czyli chrześcijańskiej w muzułmańskiej Bośni zgotowali im powitanie na rogatkach miasta. – To tam mieliśmy kolejny nocleg w ośrodku, gdzie nie tylko były bardzo dobre warunki do odpoczynku, ale i uroczysta kolacja – mówi Marek Wierzba. Stamtąd motocykliści udali się już do Chorwacji, najpierw jeden dzień odpoczywali nad morzem. W końcu po czterech dniach udało im się dojechać do Medjugorie. – Spaliśmy w miejscowości Bijakovice 2 km od Medjugorie, tak więc na piechotę chodziliśmy do kościoła.

- Zaletą pielgrzymowania na motorze jest to, że człowiek praktycznie cały dzień jest sam, ze swymi myślami, modlitwą. Pielgrzymując miałem czas przemyśleć wiele rzeczy, spojrzeć na nie z innej strony, perspektywy. Z kolei już na miejscu w Medjurogie zaskoczyło mnie, że tyle ludzi tam korzysta z sakramentu pokuty. Byłem w wielu sanktuariach, jednak tam w Medjugorie są bez przerwy kolejki do spowiedzi ludzi z różnych stron świata. Spowiada tam równocześnie po kilkunastu księży w różnych językach. Dużym zaskoczeniem było dla mnie też i to, że tłumaczenie jest tam - podczas mszy świętej, różańca, drogi krzyżowej, czy innych modlitw - w czasie rzeczywistym. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie też to, że Medjugorie to jedyne takie miejsce, gdzie objawienia wciąż trwają. Dotknęło mnie to bardzo, że to wszystko tam dzieje się tu i teraz... Mam świadomość, że Kościół, jako instytucja nie zatwierdził jeszcze tych objawień, jednak ta ilość pielgrzymów, nawróceń, spowiedzi o czymś świadczy…

III Pielgrzymka Motocyklowa organizowana była jak dwie poprzednie przez Salezjański Wolontariat Misyjny. W 2016 udała się ona do Rzymu przed ŚDM z zaproszeniem dla papieża Franciszka do Polski, do Krakowa na ŚDM. Ubiegłoroczna była do Fatimy z okazji 100 - lecia objawień. Tegoroczna do Medjugorie ze strumieniami miłosierdzia. We wszystkich brał udział Marek Wierzba, tak jak i w trzech Rajdach Katyńskich w 2011, 2013 i 2014 roku.

Już lada moment uczestnicy pielgrzymki do Medjugorie spotkają się w Krakowie. Wówczas poznają plany na kolejną pielgrzymkę w 2019 roku.

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama