Podhale Region

Poniedziałek, 17 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 16 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia - Wtapiacie się w dzieło Stwórcy. Wypasowy sezon – dziękczynnie zakończony w Ludźmierzu

Reklama

Społeczeństwo

- Wtapiacie się w dzieło Stwórcy. Wypasowy sezon – dziękczynnie zakończony w Ludźmierzu

bacowludz18

PODHALE. Owcze stada zeszły z hal. Jesienne Święto Bacowskie w ludźmierskim Sanktuarium uroczyście i pobożnie zakończyło dzisiaj wypasowy sezon – sezon wyjątkowo długi, ciepły, obfity w trawę i mleczne pożytki.

Szczególne święto owczarskiej branży zwane jest też Bacowskimi Dożynkami. To dziękczynienie za dobry wypas, pogodę, dostatek trawy, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt na halach, wreszcie obfitość mleka i serów – kończy zwyczajowy okres wypasów – liczony od św. Wojciecha, czyli 21 kwietnia, do św. Michała, czyli do 26. września. Tego roku – ze względu na sprzyjającą aurę – wypas trwał znacznie dłużej, bo letnie temperatury nastały w kwietniu, a prognoza zapowiada, że jeszcze i w listopadzie będzie można wyprowadzać owce na przydomowe pastwiska.

Jesienna edycja Święta Bacowskiego zgromadziła hodowców, baców, juhasów i ich rodziny, przedstawicieli Stowarzyszenia SZLAK OSCYPKOWY i Towarzystwa Produktu Górskiego. Do Ludźmierza przyjechała nawet delegacja z ziemi limanowskiej. W progach świątyni witał wszystkich przybyłych na dziękczynienie za cały wypasowy sezon – ks. kustosz Jerzy Filek.

Homilię do zgromadzonych na uroczystej sumie głosił ks. Andrzej Kwak, proboszcz z Maruszyny i srebrny jubilat. Góralską oprawę – z czytaniami, śpiewem i muzyką – zapewnił miejscowy Oddział Związku Podhalan.

- Tam na halach, pośród natury, w pogodzie i niepogodzie, zdani na Opatrzność – wtapiacie się w dzieło Stwórcy – mówił proboszcz z Maruszyny do baców i juhasów. Wskazywał też na pasterski etos i potrzebę jedności w Ojczyźnie, a całej owczarskiej branży życzył, by jej zbożna praca była doceniana.

Jesienne Święto Bacowskie w Ludźmierzu

Fot. Anna Szopińska

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama