fajer150APEL STRAŻAKÓW. fajer151Przed Sylwestrem i Nowym Rokiem wzrasta sprzedaż petard oraz fajerwerków, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi jest przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków – przypominając strażacy, apelując o jak największą ostrożność i rozwagę przy nabywaniu środków pirotechnicznych i posługiwaniu się nimi.

Dla tych, którzy lekceważą zagrożenie, przestrogą powinien być wybuch stoiska z fajerwerkami, który zdarzył się w Świnoujściu i skutkował obrażeniami dwóch osób.

Sylwester to dla strażaków jedna z najbardziej pracowitych i niebezpiecznych nocy. Jest wiele zdarzeń związanych z pożarami wywołanymi przez nieumiejętne obchodzenie się z petardami i racami. Pamiętajmy, że nie ma środków pirotechnicznych, które są w pełni bezpieczne – ostrzegają fajermani.

Przy odpalaniu fajerwerków należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie róbmy tego w zamkniętym pomieszczeniu czy w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar. Nie odpalajmy petard z ręki, stojąc na balkonie, w tłumie lub po wypiciu alkoholu. Jeśli po odpaleniu lub wypaleniu lontu fajerwerk nie eksploduje, nie podchodźmy do niego, by sprawdzić, co się stało.

Nie należy używać fajerwerków w dużej grupie osób i w miejscach publicznych, ani trzymać odpalonych petard w dłoniach. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nie powinny bez opieki posługiwać się środkami pirotechnicznymi ani odpalać petard czy fajerwerków wewnątrz pomieszczeń, na balkonach i tarasach.

Więcej porad mozna znaleźć, klikając link: http://www.straz.gov.pl/porady/fajerwerki