Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 22 Lis 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy Bure widmo dusi nocą, czyli… strasny smog

Reklama

Społeczeństwo

Bure widmo dusi nocą, czyli… strasny smog

dziecismog172
dziecismog173

NOWY TARG. Co potrafią załatwić dzieci? Czasem dużo, zwłaszcza, jeśli mówią przez swoją twórczość „pisząc list do świata”. Takim listem – niestety, w bardzo posępnych kolorach – jest otwarta właśnie wystawa plastyczna „Smog w Nowym Targu”. Ponieważ zajęła hol na piętrze magistratu – obejrzy ją wielu dorosłych. I może się zreflektuje...

Oto bure widmo rozciąga się nocą nad domami, zasnuwa wszystko, gasi barwy i dusi. Kłęby dymu wdzierają się przez otwarte okna do wnętrz i do ludzkich płuc. Groza z powietrza – niemal jak w horrorze „Mgła” na kanwie opowiadania Stephena Kinga – na głowę smoka, łeb ośmiornicy i wielką paszczę. Szczerzy zęby i truje oddechem. Wylatuje z kominów, wyciąga po nas macki i pazury. Kładzie ludzi do łóżka i uśmierca. Tak dzieci widziały smog i jego skutki.

Rysunki i malunki inspirowane smogowym zagrożeniem stworzyło 56 uczestników zajęć w pracowniach plastycznych Powiatowego Centrum Kultury, pod kierunkiem swoich instruktorów: Marii Mrożek i Leszka Pustówki. Plastyczna akcja odbyła się pod patronatem starosty i burmistrza. Zgromadzeni na wernisażu mali autorzy dostali dyplomy, słodkości i gazety.

A burmistrz Grzegorz Watycha uświadomił im, jak ważną mogą spełnić rolę, pilnując, czy do domowych pieców nie trafiają śmieci; namawiając rodziców na bardziej ekologiczne ogrzewanie, a przynajmniej na metodę „palenia od góry”. Przy wręczaniu dyplomów towarzyszyli mu wicestarosta Władysław Tylka i pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, instruktorzy, szef PCK Marcin Kudasik, także naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta – Dariusz Jabcoń oraz ekodoradca Sylwester Magiera.

Petenci magistratu – przechodząc klatką schodową – muszą zahaczyć okiem o tę wystawę, a jeśli już przyjrzą się rysunkom najmłodszych, niejednego powinno ruszyć sumienie. No bo „strasny smog” to jednak nie wytwór dzieci, tylko dorosłych. Jedni robią tak, że rośnie, inni z nim walczą. Natomiast ofiarami potwora z powietrza padamy wszyscy – bez względu na wiek i używane paliwa.

Antysmogowy wernisaż

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama