Podhale Region

Piątek, 19 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 19 Sty 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy Profilaktyczna kolonoskopia może uratować życie!

Reklama

Społeczeństwo

Profilaktyczna kolonoskopia może uratować życie!

20170615szpital nowytarg

TEKST SPONSOROWANYRak jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak cukrzyca, otyłość czy choroba niedokrwienna serca. Zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych w Polsce.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba zachorowań na raka jelita grubego wynosi prawie 20 tysięcy rocznie, z czego w województwie małopolskim około 1500. Od początku lat 80-tych XX wieku odnotowano kilkukrotny wzrost liczby zachorowań, co jest związane ze zmianą stylu życia.

Wraz z rozwojem społeczeństwa można zauważyć tendencję do  zmniejszenia aktywności fizycznej, stosowania nieodpowiedniej diety (bogatej w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a ubogiej w błonnik) oraz nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. Powyższe skłonności stanowią czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego, które można wyeliminować, zapobiegając zachorowaniu.      

W naszym kraju, z powodu raka jelita grubego umiera więcej osób niż w większości innych państw Unii Europejskiej. Te niekorzystne dane wynikają z faktu, iż tylko u około 30% chorych nowotwór jelita grubego rozpoznawany jest we wczesnym stadium, umożliwiającym całkowite wyleczenie.

Najlepszym badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych zmian w jelicie grubym jest kolonoskopia, podczas której lekarz przy użyciu giętkiego aparatu ogląda jelito od środka. Instrument jest wprowadzany przez odbyt i przesuwany w kierunku połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. Badanie trwa około 20-30 minut, a do jego przeprowadzenia wymagane jest idealne oczyszczenie jelita grubego.

        W większości przypadków rak jelita grubego rozwija się z polipów, które mogą pojawić się w jelicie w każdym wieku. Wyraźny wzrost zapadalności obserwuje się po 30 roku życia, a u osób 50-cio letnich polipy występują aż u 1/3 populacji. Rozwój raka jelita grubego jest procesem powolnym i trwa około 10 lat. W związku z powyższym, wykonanie profilaktycznego badania kolonoskopowego w odpowiednim przedziale wiekowym, pozwala na wczesne wykrycie polipów oraz ich usunięcie, co skutecznie zapobiega rozwojowi raka. W przypadku usunięcia polipa, w którym już rozwinął się nowotwór złośliwy, kolonoskopia może być zabiegiem leczniczym, pozwalającym uniknąć operacji, przy zachowaniu ściśle określonych zasad.

     Zaleca się, aby wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe u osób bez objawów sugerujących nowotwór jelita grubego (krwawienie z przewodu pokarmowego, zmiana dobowego rytmu wypróżnień, utrata masy ciała lub anemia bez ustalonej przyczyny):

  • w wieku 50-65 lat,

  • w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego,

  • w wieku 25-49 lat, z rodzin u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością.

Dzięki podjęciu decyzji o poddaniu się profilaktycznej kolonoskopii, istnieje duża szansa na uniknięcie zachorowania na raka jelita grubego, a także późnego rozpoznania i konieczności długotrwałego leczenia zaawansowanej choroby nowotworowej oraz jej powikłań.

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu

UL. Szpitalna 14

34-400 Nowy Targ

Pracownia Endoskopii, Rejestracja telefoniczna na godzinę pod numerem Tel. 18 263 39 10

Podstawą do wykonania bezpłatnego badania jest wypełnienie ankiety rekrutacyjnej osobiście lub przez lekarza prowadzącego. Ankieta jest dostępna w  Ośrodkach Zdrowia lub na stronie Internetowej Szpitala.

W związku z przystąpieniem do Projektu:

"Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego"

nr projektu RPMP.08.06.02-12-0227/16 - realizowanego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,

8 Oś Priorytetowa Rynek pracy,

Działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej,

Poddziałanie 8.6.2 Programy zdrowotne - dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego –

Dyrektor Szpitala- Marek Wierzba informuje o uzyskaniu dotacji i zaprasza do wzięcia udziału w programie grupy docelowe.

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama