Podhale Region

Niedziela, 25 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Mar 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy Mobilne laboratorium w balonie uniosło się nad Nowym Targiem

Reklama

Społeczeństwo

Mobilne laboratorium w balonie uniosło się nad Nowym Targiem

20170907BalonLab 1

Nowy Targ był drugim miastem, które w ramach kampanii Balon.Lab odwiedziło mobilne laboratorium do pomiaru jakości powietrza. Mieszkańcy licznie przybyli na stadion obok Hali Lodowej, gdzie mieścił się punkt edukacyjny i atrakcje dla dzieci.

W strefie towarzyszącej balonowi mieszkańcy Nowego Targu uzyskali informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnego wpływu na zdrowie, a także porady jak przeciwdziałać emisji trujących substancji, których głównym źródłem jest sektor komunalno-bytowy.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było uruchomienie balonu wyposażonego w urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Dzieci mogły wznieść się w koszu balonu i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Mieszkańcy na bieżąco śledzili poziom stężenia cząstek stałych - zanieczyszczeń pyłowych zawieszonych w powietrzu, a wyświetlone wyniki konsultować z ekspertem stowarzyszenia Forum Rozwoju Efektywnej Energii. Pyły zawieszone są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Przenikają do układu oddechowego i krwiobiegu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii i nowotworów, powodując schorzenia układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego.

 

Organizując wydarzenie z udziałem balonu GASPOL Team pragniemy zwrócić uwagę mieszkańców Nowego Targu i okolic na duży i stale obecny problem zanieczyszczenia powietrza. Co ważne, każdy z nas może podjąć działania, które wpłyną na poprawę jego jakości. Wiele zależy od naszych indywidualnych decyzji przy wyborze źródeł ogrzewania – powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Tak duże zainteresowanie mieszkańców Nowego Targu akcją, która miała na celu edukację społeczeństwa w zakresie przyczyn oraz skutków zanieczyszczenia powietrza, daje nadzieję, że wysoka świadomość ekologiczna połączoną z szeregiem działań realizowanych przez Gminę Miasto Nowy Targ przyniesie w najbliższym czasie znaczną poprawę jakości powietrza – dodał mgr Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ.

Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od 7 lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl.

Patroni kampanii Balon.Lab: Fundacja na Rzecz Czystej Energii, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama