Podhale Region

Piątek, 15 grudzień 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 14 Gru 2017 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy XVIII Kwesta Nowotarska – o 2,5 tys. zł bogatsza niż przed rokiem

Reklama

Społeczeństwo

XVIII Kwesta Nowotarska – o 2,5 tys. zł bogatsza niż przed rokiem

podiczkwest17

NOWY TARG. Pół dnia trwało dziś przeliczanie zawartości kwestarskich skrzynek. Przychód z XVIII Kwesty Nowotarskiej to prawie 24,5 tys. zł. Na odnowę zniszczałych pereł cmentarnej architektury odwiedzający groby ofiarowali też 29 dolarów USA, 5 franków brytyjskich, 10 koron czeskich, jedną kunę chorwacką.

Ponieważ w Dzień Zaduszny Urząd Miasta nie pracował, gościny liczącym datki udzieliła Miejska Biblioteka Publiczna, za co Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, jako organizator Kwesty, pozostaje z wdzięcznością dla pani dyrektor. Podziękowania kieruje też do ok. 70 dorosłych osób, które przez cały dzień Wszystkich Świętych stały u bram cmentarza, skutecznie, jak widać, zachęcając do hojności na zbożny cel. Byli to druhowie z OSP, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń, radni, burmistrz Grzegorz Watycha, społecznicy, górale ze Związku Podhalan, harcerze z „dwójki”. Uczniowie tej samej szkoły, pod opieką Ewy Garbacz, pracowicie okleili nadrukiem z logo XVIII Kwesty 3 tysiące pudełek z zapałkami.

Wykazali się w kwestarskiej akcji także uczniowie nowotarskich szkół podstawowych, nr 2, 5, 6 i 11 i do nich Podhalańskie Towarzystwo kieruje podziękowania szczególne. Pomoc w przeprowadzeniu kolejnej Kwesty organizatorzy uzyskali też od Urzędu Miasta, Miejskiego Zakładu Zieleni i Rekreacji, a na wdzięczność zasługuje również ekipa biorąca udział w liczeniu.

Pokaźna kwota pozwoli na odrestaurowanie kilku – być może czterech - kolejnych popadających w ruinę zabytków naszej nekropolii. Ponieważ na odnowionych wcześniej nagrobkach i rzeźbach już zdążyły osiąść zabrudzenia, przy każdej renowacji trzeba do nich wracać, czyścić i konserwować ponownie.

Uwagę odwiedzających cmentarz zwracały pięknie odrestaurowane Kwatera Legionistów, Kwatera Żołnierzy Radzieckich i ostatnie renowacyjne dzieło – pomnik oraz kwatera ofiar lat wojny i okupacji.

Przez 18 lat kwestowania, zainicjowanego przez byłego burmistrza Marka Fryźlewicza, udało się przywrócić dawną urodę 67 cmentarnym zabytkom. Renowacje kosztowały w sumie 369 tys. zł. Kwestujący rozdali ofiarodawcom 48 tysięcy pudełek zapałek.

XVIII Kwesta Nowotarska

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama