Podhale Region

Niedziela, 16 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 15 Gru 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy Barany mają się dobrze, ale plusk – całkowicie nieopłacalny

Reklama

Społeczeństwo

Barany mają się dobrze, ale plusk – całkowicie nieopłacalny

fontannabaran18

NOWY TARG. W upalne wakacyjne dni szmer fontanny i ożywcza bryza to duża przyjemność. Ochłody w bryzgach fontann szukają i ludzie, i zwierzęta. Jedna z trzech nowotarskich nie będzie jednak czynna przez wakacje. Przesądziły o tym jej stan techniczny oraz koszty reanimacji i eksploatacji.

Dwie nowe fontanny – w parku i w rynku – wykonane w nowej technologii, z nową aparaturą, sprawują się świetnie. Trzecia, przy MOK-u, a więc w ruchliwym i eksponowanym miejscu - jest nieczynna od maja ubiegłego roku. Mieszkańcy bardzo często pytają, czy kultowa kaskada z baranami znów tryśnie, a im wyższa temperatura, tym więcej takich pytań.

Fontanna należy do MOK-u, utrzymuje ją miasto, a od czterech lat eksploatacja tego obiektu to zadanie Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji. Od tego też czasu Zakład przeprowadził szereg remontów bieżących.

- Stan fontanny jest zły i już wtedy był zły – nie ukrywa dyrektor ZGZiR, Michał Rubiś. - Żeby ją przywrócić do użytku, uszczelniliśmy i pomalowali na nowo nieckę fontanny, przykleiliśmy wszystkie pyty. Tylko po to, żeby zniwelować koszty eksploatacji i zużycia wody, które jest bardzo duże.

Dla przykładu: od czerwca do lipca 2016 roku utrzymanie fontanny w ruchu kosztowało 3.400 zł. Niebagatelny wpływ na to miały również duże ubytki wody z powodu rożnych nieszczelności. Co gorsza – granitowe płytki na okładzinie niecki, jeśli nie pękały, to były notorycznie niszczone przez wandali i rozkradane.

- W sytuacji, kiedy nie było takich już nigdzie – odtworzenie stało się dużym problemem – mówi dyrektor Rubiś. - Dlatego w tej chwili fontanna – nawet, gdyby sporym kosztem została zamieniona na oryginalny klomb – wygląda po prostu nieestetycznie.

Całkowicie niesprawne są ponadto urządzenia podziemne, a naprawa – całkowicie nieopłacalna. Firma konserwująca fontanny odmówiła już obsługi tego obiektu i w zeszłym roku zapadła decyzja, że fontanna nie będzie już uruchamiana.

W fatalnym, nie nadającym się do odtworzenia stanie, są teraz nie tylko niecka, ale i maszynownia. Koszty naprawy sięgnęłyby 80 – 90 tys. zł.

Na razie więc cieszyć będą mieszkańców i przybyszów tylko fontanny w rynku i w parku. Z zastrzeżeniem, by z wody – nawet, jeśli dezynfekowanej chemią basenową – nie korzystać, ze względu na drobnoustroje i ewentualność reakcji skórnych. Taką akcję informacyjno-ostrzegawczą podjął Zakład Zieleni wespół z Sanepidem, wywieszając przy czynnych fontannach specjalne tablice z regulaminami.

Prośba, by ochlapane wodą z fontann części ciała przemyć później pod bieżącą, czystą wodą, kierowana jest zwłaszcza do matek z bawiącymi się dziećmi.

Ale jest też dobra wiadomość związana z fontanną przy MOK-u – została ona ujęta w planie przebudowy Ośrodka i jej funkcja ma być utrzymana. Granitowe barany i płyty kaskad mają się bowiem dobrze, wymagają tylko liftingu. Przetarg na głównego wykonawcę przebudowy MOK-u i jego otoczenia Urząd Miasta ogłosi już wkrótce.

Sekrety fontanny z baranami

Fot. Anna Szopińska

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama