Podhale Region

Wtorek, 13 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 12 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Nasze sprawy Ogrody – jak marzenie o raju. W Konkursie im. Adama Worwy - po pierwszym przeglądzie

Reklama

Społeczeństwo

Ogrody – jak marzenie o raju. W Konkursie im. Adama Worwy - po pierwszym przeglądzie

ogródkiprzeg18

NOWY TARG. 5-osobowa komisja dokonała pierwszego przeglądu jednorodzinnych i wielomieszkaniowych posesji zgłoszonych do Konkursu na Najpiękniejszy Ogród im. Adama Worwy. XX jubileuszowa edycja nie przyniosła aż tylu co w pierwszych latach Konkursu chętnych do pochwalenia się tym, co kwitnie w otoczeniu domu czy bloku, ale cieszy to, że ciekawych pomysłów na urządzenia ogrodowej przestrzeni jest coraz więcej.

Pięknie urządzone ogrody powstają również w odległych od centrum dzielnicach. Jedne to np. różane raje z cudownymi i rzadkimi okazami, drugie – zielone przestrzenie z małymi stawkami i kaskadami, z elementami małej architektury, z kompozycjami donic. Jedne pokazują, jak fajnie można zagospodarować mały kawałek ziemi, inne są rozłożone nawet na kilku poziomach lub na pochyłości gruntu. Niektóre to jedna kwitnąca oranżeria z mnóstwem różnorakich roślin, inne to okolone kamieniami rabaty czy skalniaki pośród rozległego trawnika, w sąsiedztwie drzew owocowych, ozdobnych iglaków, także starodrzewu. A że ogrodowe rośliny lubią wodę miękką i odstaną – nie brak też ciekawych koncepcji łapania deszczówki.

Większe czy mniejsze ogrody i ogródki są owocem starań ich właścicieli przez trzy czwarte roku, obrazem ich poczucia estetyki, a w przypadku ogrodów eksponowanych przy ulicznych ciągach i na frontach domów – także dbałości o wygląd i charakter miasta oraz przyjemność przechodniów. Godne uznania są ogrodowe inicjatywy integrujące członków mieszkaniowych wspólnot.

W tegorocznej, XX edycji, jury z laureatką ubiegłorocznego Konkursu w składzie, oceniało w sumie 16 ogrodów – 7 przy budynkach jednorodzinnych i 9 na posesjach wielomieszkaniowych. Pod uwagę brane były, jak zwykle: wrażenie estetyczne, dobór roślin zdobiących ogród przez cały czas wegetacji, kompozycje roślinne, pomysłowość i oryginalność w urządzeniu zielonej przestrzeni.

Docenić trzeba wytrwałość i trud tych, którzy z roku na rok sieją, sadzą, pielą, podlewają i pielęgnują rośliny, dając przykład sąsiadom. Inni ogrodowego bakcyla złapali całkiem niedawno lub dopiero niedawno przenieśli się w miejsca umożliwiające założenie ogrodu. Zgłoszone ogrody będą oceniane jeszcze raz, bliżej jesieni. A dopiero zimą – spotkanie w „Ruczaju” z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród i głównego trofeum: pucharu przechodniego w kształcie kielicha kwiatu.

Nowotarskie ogródki 2018

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama