NTS181NOWY TARG. Podczas konferencji w kultowej siedzibie przy ul. Ogrodowej Komitet Wyborczy Wyborców Nowotarska Wspólnota Samorządowa przedstawił swoich kandydatów na radnych. A zebrał ich w trzech okręgach 25-ciu, czyli nawet więcej niż pełny skład nowotarskiej Rady Miasta.

NTS182Do Rady Powiatu chce natomiast wrócić, kandydując z tej listy, Adam Jurek. Jako kandydata do Sejmiku Województwa Nowotarska Wspólnota wspiera Marka Wierzbę, licząc, że działaniami na wojewódzkim szczeblu pomoże rozwiązać przede wszystkim problem zakorkowanej ulicy Ludźmierskiej. Nawet z pełnymi listami nie wystawia jednak NWS kandydata na burmistrza, nie zdoławszy do wystartowania namówić nikogo z realną szansą na wyborczy sukces.

Grono wspierane kiedyś autorytetem prof. Stanisława Hodorowicza, teraz anonsuje się jako komitet realistyczny, za to dobrze rozeznany w problemach różnych części miasta i z przemyślanymi rozwiązaniami. Pomysły składające się na program drużyny PWS-u przedstawiali liderzy okręgów, czyli Lesław Mikołajski w okręgu nr 1, były burmistrz Marek Fryźlewicz w okręgu nr 2 i Piotr Jarząbek w okręgu nr 3.

Priorytety Wspólnoty to duże przedsięwzięcie na ok. 10 lat, czyli rozpoczęcie budowy północnej obwodnicy miasta oraz intensyfikacja i przyspieszenie działań w dziedzinie ochrony powietrza. Zamierzoną wymianę ok. 1.200 – 1.300 kotłów w całej kadencji – co wyeliminuje 60 procent zanieczyszczeń - miałoby zapewnić przeznaczenie na ten cel jednego procenta z budżetu miasta wraz z pozyskanymi dotacjami i dopłatą do gazu, ponieważ to obawa o koszty eksploatacji powstrzymuje wielu mieszkańców przed wymianą źródeł ciepła. Ilość wszystkich starych kotłów węglowych, które powinny zniknąć z rejonu indywidualnej zabudowy aktywiści NWS szacująca ok. 2.000.

Z budową „pałacu lodowego” PWS wolałaby się wstrzymać, aż będzie to realne i w międzyczasie modernizować starą halę. Pilnej modernizacji domagają się też ulice Ogrodowa i Długa od strony osiedla Bereki. Mnóstwo jest poza tym potrzeb remontowych. Program PWS przewiduje również połączenie kładką ul. Grel z Ibisorem i ścieżkami rowerowymi oraz wyremontowanie nadrzecznych bulwarów we współpracy z Wodami Polskimi.

Zadania planowane w południowej części miasta to obwodnica wschodnia i połączenie ul. Sikorskiego z Szaflarską oraz parking wielopoziomowy przy Szkole Podstawowej Nr 11, która domaga się też rozbudowania sali gimnastycznej. Duże jest tu również zapotrzebowanie na osiedlowe parkingi i zimowe „orliki”.

Oto kandydaci:

Okręg nr 1

1. Lesław Piotr Mikołajski 71 Nowy Targ
2. Tadeusz Janusz Kalata 63 Nowy Targ
3. Maria Stanisława Słowakiewicz 64 Nowy Targ
4. Bożena Agnieszka Czubernat 52 Nowy Targ
5. Teresa Barnowska 65 Nowy Targ
6. Andrzej Józef Bedarski 32 Nowy Targ
7. Paweł Bartłomiej Brzeźny 42 Nowy Targ
8. Jan Stanisław Żelawski 62 Nowy Targ

Okręg nr 2

1. Marek Stanisław Fryźlewicz 58 Nowy Targ
2. Włodzimierz Tadeusz Zapiórkowski 66 Nowy Targ
3. Danuta Katarzyna Al-Ani 59 Nowy Targ
4. Jan Franciszek Nenko 66 Nowy Targ
5. Ewa Florczak 65 Nowy Targ
6. Halina Renata Ścisłowicz 59 Nowy Targ
7. Grzegorz Jan Łaś 41 Nowy Targ
8. Kazimiera Anna Kriesch 64 Nowy Targ
9. Józef Pierchlak 65 Nowy Targ
10. Marek Borowicz 72 Nowy Targ

Okręg nr 3

1. Piotr Władysław Jarząbek 60 Nowy Targ
2. Zbigniew Stefan Wypych 68 Nowy Targ
3. Urszula Elżbieta Rzeczkowska 63 Nowy Targ
4. Dawid Urbański 35 Nowy Targ
5. Helena Maria Poręba 57 Nowy Targ
6. Jakub Wojciech Kowalewski 35 Nowy Targ
7. Jadwiga Batkiewicz 64 Nowy Targ

Konferencja Wspólnoty

Fot. Anna Szopińska