łucja 2DURSZTYN. W niedzielę 3 marca miała miejsce Msza Święta, po której mgr Aneta Poręba (s. Łucja) - nauczyciel wychowania przedszkolnego, siostra zakonna Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia NMP i inicjatorka licznych wydarzeń kulturalnych w regionie - otrzymała tytuł "Zasłużony dla Gminy Nowy Targ". 
 
S. Łucja przebywa w Dursztynie od 2009 roku. Poza codzienną pracą pedagogiczną realizowaną z ogromnym oddaniem, sprawuje pieczę nad tamtejszym życiem kulturalnym obejmującym liczne artystyczne przedsięwzięcia - coroczne bożonarodzeniowe spektakle, misteria Męki Pańskiej odgrywane w kościele parafialnym i w plenerze, festyny rodzinne, a także okolicznościowe wystawy i wiele, wiele innych. 
O przyznanie tytułu wnioskowała sołtys wsi Dursztyn Stanisława Sołtys wraz z Radą Sołecką. Uzasadnienie wniosku, na prośbę pani sołtys, sporządziły pani Aleksandra Kachniarz i pani Krystyna Waniczek. łucja
Po Mszy św., s. Łucja przyjęła z rąk wójta Jana Smarducha oraz przewodniczącego Rady Gminy Wiesława Parzygnata nadane jej tytuł i medal. Swoje uznanie dla dokonań s. Łucji wyraził też poseł na Sejm RP Edward Siarka, a następnie przedstawiciele Rady Sołeckiej wraz z sołtys wsi oraz rodzice dzieci przedszkolnych. Przemawiając w imieniu mieszkańców, sołtys podkreślała niezwykłą charyzmę s. Łucji:   
- Siostra Łucja dała się poznać nam wszystkim jako człowiek o niespożytych wprost siłach – prawdziwy wulkan twórczej energii. Siostra zaraża swoim entuzjazmem jednakowo młodych i starych, potrafi porwać za sobą dzieci i młodzież. Należy bowiem do tej rzadkiej kategorii ludzi, o których z całą pewnością można powiedzieć, że są jednostkami nieprzeciętnymi, gdyż swoją postawą oraz tym, co robią na co dzień, wpływają w zasadniczy sposób na innych.
Słowa uznania otrzymały w czasie uroczystości także s. Marianna Kożuszko - za wspieranie artystycznych przedsięwzięć swoimi krawieckimi umiejętnościami, przełożona dursztyńskiego klasztoru s. Jolanta Śląska - za przychylność tego rodzaju wydarzeniom oraz  obecni w kościele rodzice s. Łucji.
Natomiast wzruszona s. Łucja skierowała do zebranych następujące słowa: 
– Ale niczego nie udałoby mi się zrealizować, gdyby nie to, że działamy tutaj wszyscy razem: rodzice, dzieci, moje współsiostry, ojcowie franciszkanie, p. sołtys… Wszystkim tutaj należą się brawa!
Uroczystość zwieńczyła pieśń Życzymy, życzymy kierowana do nowej Zasłużonej dla Gminy Nowy Targ.