msw policja pocztapolska plakatPOWIAT NOWOTARSKI. Od kilku lat co rusz docierają do opinii publicznej wiadomości o wyłudzeniach stosowanych wobec ludzi starszych. Problem ten dotyka całej Polski, jednak z wiadomych względów najmocniej przeżywamy informacje dotyczące wydarzeń "z własnego podwórka" .Twórca metody "na wnuczka" Arkadiusz. Ł. pseudonim "Hoss" jest już w więzieniu, przez 20 lat był bezkarny, teraz niestety znalazł następców. Ostatnio najbardziej rozpowszechniona i staranie opracowana jest ta"na policjanta". Z jej zastosowaniem spotkała się niedawno mieszkanka Szaflar.

 " W poniedziałek tj. 29 kwietnia br. w samo południe na telefon stacjonarny mieszkanki Szaflar zadzwoniła kobieta przedstawiając się jako policjantka:  „komisarz Ewa Kłos z II Wydziału Śledczego z Nowego Sącza”. Policjantka oświadczyła, że zajmuje się rozpracowaniem szajki przestępczej złożonej z pracowników banku, a konto kobiety może zostać zablokowane i straci ona wszystkie oszczędności. 60-latka podejrzewała, że to może być próba oszustwa, wtedy rzekoma policjantka w celu potwierdzenia połączyła ją z „prokuratorem Tomaszem Bednarkiem z Nowego Sącza”, który przekazał, że wspólnie z policją prowadzą tajną akcję, a jej telefon jest na podsłuchu i dla dobra śledztwa nie może ona nikogo informować o całej sytuacji.  Dla potwierdzenia jego słów kazał 60-latce wybrać, bez rozłączania się, na klawiaturze numer 997. Wtedy po drugiej stronie zgłosił się policjant, który potwierdził tajną akcję wymierzoną w nieuczciwych pracowników banku. Następnie kazał kobiecie pojechać do placówki w centrum Nowego Targu, założyć konto internetowe z maksymalnym limitem przelewów do rachunku bankowego, na którym posiadała oszczędności i zerwać swoją lokatę. Do kontaktu z bankiem mężczyzna podał jego numer telefonu. Kobieta pojechała więc do wskazanego banku, jednak cały czas miała wątpliwości co do działania policjantów i prokuratora. Zadzwoniła do swojej siostry i wszystko jej opowiedziała. Ta zorientowała się, że to oszustwo i powiadomiła nowotarską policję. Na miejsce natychmiast pojechali  policjanci, którzy poinformowali kobietę, że nie prowadzono żadnej akcji z prokuratorem  i mogła paść ofiarą oszustów. Dzięki zdecydowanej reakcji siostry mieszkanki Szaflar i nowotarskich policjantów kobieta nie straciła swoich oszczędności".*


W sferze zainteresowania oszustów zawsze znajdują się ludzie starsi, wychowani w określonych zasadach i przestrzegający norm moralnych. Wobec metod zastosowanych przez oszustów okazują się zwyczajnie naiwni,  jak nie wierzyć policji?  Prokuraturze? No i dlaczego ktoś miałby chcieć ich skrzywdzić? 
 Pomimo nagłośnienia problemu w mediach zarówno przez dziennikarzy jak i instytucje, pod które podszywają sie oszuści, znajdują oni kolejne ofiary i rzadko kończy się to tak szczęśliwie jak w wypadku mieszkanki Szaflar. 


Jeżeli Państwo lub ktoś z rodziny, sąsiedztwa lub znajomych padł ofiarą oszustwa to informujemy, że w Nowym Targu znajduje się Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Znajduje się przy ul. Aleje Tysiąclecia 37 i czynny jest codziennie od godz 8-15. Możliwy jest kontakt telefoniczny pod numerem 669 222 900. Osoby pokrzywdzone mogą liczyć na bezpłatna pomoc prawną i psychologiczną a także wsparcie materialne.plakat podhale 1
*informacja pochodzi od rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.