P3440964NOWY TARG. W ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia”, Jubileuszu 100-lecia służb sanitarnych i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej, na nowotarskim rynku odbędzie się V Piknik Zdrowia. Wydarzenie zorganizowane przy zerowym budżecie, wyłącznie staraniem jego współorganizatorów, których z roku na rok jest coraz więcej - trwać będzie od godz. 11.00 do 17.00.

Zapraszają na nie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu  wraz ze współorganizatorami: Medical Clinic Podhale, Starostwem Powiatowym w Nowym Targu, Podhalańska Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, Urzędem Miasta Nowego Targu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu, HDK Kropla, OKO TEST-em Centrum Okulistycznym, Zakładem Gospodarczym Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu, firmą Vitberg, Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym. Informacje o Pikniku podczas konferencji prasowej przekazywali reprezentanci wszystkich uczestników.

P3450004

W ramach Pikniku prowadzone będą bezpłatne badania  i konsultacje specjalistyczne dla wszystkich mieszkańców powiatu nowotarskiego, m.in. pomiar poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiar ciśnienia w oku, porady dietetyczne, porady podologa, bezpłatne terapie manualne i konsultacje z fizjoterapeutą.  Medical Clinic Podhale oprócz badań zapewni również atrakcje związane z urodą, oferując bezpłatne konsultacje z terapeutą manualnym, z fizjoterapeutą , bezpłatne masaże lecznicze, bezpłatne zabiegi kosmetyczne i konsultacje z kosmetologiem, atrakcje dla dzieci, kącik gier, bezpłatne konsultacje z dietetykiem i badanie analizy składu ciała, bezpłatne konsultacje z trenerem personalnym i pokaz fitness.

W Ratuszu będzie zorganizowany punkt krwiodawstwa oraz stanowisko Oko-Testu z poradami i badaniami okulistycznymi. Tam prowadzona będzie również akcja  honorowego krwiodawstwa, organizowana przez Klub HDK Kropla przy Stowarzyszeniu IPA.

P3450006
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu  oprócz badań profilaktycznych w wykonaniu studentów Instytutu Nauk o Zdrowiu (pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego) zaprezentuje  zabiegi z zakresu pielęgnacji skóry, połączone z masażem dłoni , a także masaż klasyczny oraz pokaz i naukę udzielania I pomocy przedmedycznej.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapewni konsultacje i porady lekarskie (kardiologiczne i gastroenterologiczne). Konsultacji dermatologicznych udzieli lekarz dermatolog z gabinetu DrDerm, który będzie również oceniał zmiany skórne. Ponadto uczestnicy Pikniku będą mieli możliwość skorzystania z  wibroterapii, która znajduje swoje zastosowanie w walce z bólem, poprawia krążenie, wzmacnia metabolizm, regeneruje po wysiłku fizycznym.

W dużym namiocie gastronomicznym swoje stoiska rozstawią m.in. piekarze, producenci wędlin, nowotarska mleczarnia i inni lokalni przedsiębiorcy. Spółdzielnia Mleczarska zapowiada swoją smakowitą nowinkę – ser wędzony na drewnie bukowym. Degustacjom towarzyszyć będzie możliwość zakupu zdrowej żywności.

Na scenie zaplanowano występy dzieci i młodzieży, liczne konkursy, gry i zabawy.  Dla uczestników konkursów firma Terma Bania ufundowała 8 wejściówek do parku wodnego
w Białce Tatrzańskiej. W namiocie Medical Clinic dzieci będą mogły skorzystać z malowania twarzy, a w kąciku gier animatorzy zaproponują gry i zabawy. Dla dorosłych przewidziano 10 voucherów o wartości 100 zł do wykorzystania na zabiegi rehabilitacyjne w klinice. Swój kącik gier i zabaw  dla najmłodszych uczestników Pikniku zorganizuje również przedszkole Liwlandia.

P3450010

Również na scenie odbędzie się wręczenie nagród uczestnikom dwóch konkursów: „Czyste powietrze wokół nas – Mamo, tato, nie pal przy mnie…” dla 5-6-latków, gdzie nagrody funduje burmistrz oraz „Żyję bez uzależnień” (na grafikę i film) dla młodzieży szkół średnich, pod patronatem starosty.

Hi Fitnes będzie zachęcał wszystkich przybyłych do różnej formy aktywności fizycznej. Nadleśnictwo Nowy Targ – Lasy Państwowe przybliżą nam tematykę związaną z ochroną przyrody. Nowotarski Alarm Smogowy przedstawi wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, a Podhalańskie Amazonki wraz z położnymi z Grupowej Praktyki Położnych Nowy Targ, przeprowadzą warsztaty samobadania piersi i prowadzić będą porady z zakresu profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy.

Na scenie przewiduje się występy młodzieży, liczne konkursy oraz gry i zabawy dla dzieci.

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu podczas Pikniku Zdrowia zapewni  konsultacje specjalistyczne:

Harmonogram:

11.00-13.00 możliwość wykonania badania spirometrycznego

13.00-15.00 konsultacje Kardiologiczne

15.00-17.00 konsultacje Gastroenterologiczne

Podczas trwania pikniku będzie można pobrać formularze zgłoszeniowe do 
projektów realizowanych przez Szpital dotyczących rehabilitacji ruchowej 
i badań kolonoskopowych.

Organizator:      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu   

Współorganizatorzy:

Medical Clinic Podhale  

Starostwo Powiatowe  w Nowym Targu

Firma Vitberg

Urząd Miasta Nowego Targu

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

OKO TEST - Centrum Okulistyczne

PCK - HDK Kropla

Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu

Urząd Gminy w Rabie Wyżnej

Partnerzy:

 1. Piekarnia Trzcińscy
 2. Małopolska Regionem Ziół
 3. Zakład Mleczarski w Nowym Targu
 4. Herbaty Świata- Piotr Kołodziej
 5. Bar Łan
 6. Lila Vanilla
 7. Fundacja im. Adama Worwy
 8. Nadleśnictwo Nowy Targ
 9. Nowotarski Alarm Smogowy
 10. „Rolnik Cię nakarmi”
 11. Wędliny „U Brodziatego”
 12. Przedszkole Liwlandia w Nowym Targu
 13. II LO w Nowym Targu
 14. Dermatolog
 15. Podolog
 16. HI Fitnes
 17. Podhalańskie Amazonki
 18. Położne: M. Wróblewska i B. Kozieł

PROGRAM WYSTĘPÓW NA SCENIE:

            1100 – 1130         Przywitanie 

            1130 -  13 00     Przedszkole Liwlandia  w Nowym Targu występ wokalno-

                                     taneczny

             1200 – 1330        MOK występy artystyczne, wokalno-taneczne

            1330 – 1400        Pokaz Jiu-Jitsu

            1400  - 1500        MOK występy artystyczne, wokalno-taneczne

            1500  -  1530      Zespół „The Strangers” występ wokalno-muzyczny

            1530  -   1600     Fitnes

            1600  1630     MOK występy artystyczne, wokalno-taneczne

Piknikowa konferencja, plakaty, ulotki

Fot. Anna Szopińska