dollar 499481 1280

W długi popaść może każdy, a zjawisko spirali zadłużenia wcale nie jest specjalnie wybredne. Jeżeli kolejne zobowiązania będą niebezpiecznie narastać, to konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Sprawdzamy, jak można uniknąć spirali zadłużenia i jak z niej wyjść, jeśli już się w nią popadnie.

 Spirala zadłużenia – jak działa? Co trzeba wiedzieć?

Wszystko jest dla ludzi. Jednakże nawet z najlepszych ofert kredytów bankowych czy propozycji takich, jak pożyczki dla zadłużonych, należy korzystać ze zdroworozsądkowym umiarem. W przeciwnym razie może zaistnieć sytuacja, którą ciężko kontrolować.  Spirala zadłużenia to zjawisko coraz głębszego popadania w kolejne zadłużenia. Dotyczy jednak nie tylko osób, które decydują się na zobowiązania, których nie mogą później spłacić. Częstą przyczyną spirali zadłużenia jest zbyt wysoka kwota pożyczanych pieniędzy. Jeżeli przez dłuższy czas nie spłaca się terminowo zadłużenia, zgodnie z umową nakładane są odsetki karne, które zwiększają zadłużenie doprowadzając do sytuacji, w której jeszcze trudniej jest je spłacić. Czy w takim razie spirala zadłużenia to sytuacja bez wyjścia?

Pierwsze kroki na drodze do wyjścia ze spirali zadłużenia

Kiedy łączna wartość zadłużenia stała się już tak wysoka, że trudno ją opanować, często działa się emocjonalnie. Pewnym rozwiązaniem spłaty dotychczasowego długu jest wzięcie kolejnej pożyczki lub kredytu. Ten sposób nie jest jednak polecany, ponieważ zadłużenie będzie jeszcze większe i lawinowo utrudni wyjście ze spirali zadłużenia.

Na samym początku należy przeanalizować całą sytuację decyzyjną. Pomocne będzie wypisanie sobie wszystkich długów. Warto zamieścić też informację o tym, kto jest ich wierzycielem, a także – szacunkowo – jak szybko narastają kolejne odsetki karne. Spłacając niebezpieczne zadłużenie, należy zacząć od uregulowania tych długów, które rosną najszybciej.

Wraz ze zrobieniem sobie swego rodzaju finansowego „rachunku sumienia” trzeba przejść do konkretów. Należy podkreślić, że wychodzenie ze spirali zadłużenia dla nikogo nie będzie łatwe. Wymaga wiele poświęceń, które widoczne są między innymi na przykładzie oszczędzania. Na tej płaszczyźnie kredytobiorca musi zaakceptować maksymalne wyrzeczenia, włączając w to zakupy spożywcze.

Wychodzenie ze spirali zadłużenia – kontakt z wierzycielem i negocjacje warunków

Dobrym pomysłem, aby pomóc sobie ze spłatą zobowiązań, jest próba negocjacji z wierzycielem – bankiem, firmą pożyczkową, spółdzielnią, w której ma się dług za nieopłacone czynsze czy nawet firmą windykacyjną. Warto wyjść z inicjatywą, przedstawić swoją sytuację i postulować np. o rozłożenie terminu spłaty. Można również spróbować restrukturyzować zadłużenie. Polega to na negocjowaniu zmiany warunków spłaty posiadanego zobowiązania, aby można było je łatwiej uregulować. Oznacza to ingerencję w dotychczasowy harmonogram zobowiązania. Nie jest to bardzo częsta praktyka, jednak czasem wierzyciele dopuszczają takie zmiany. Zawsze warto spróbować!

Spirala zadłużenia a konsolidacja długów

Nierzadko dłużnicy sięgają po rozwiązanie, jakim jest konsolidacja długów. Można z niego skorzystać np. poprzez wzięcie pożyczki lub kredytu konsolidacyjnego. Opcja ta charakteryzuje się tym, że – jeśli to możliwe – łączy całe dotychczasowe zadłużenie w jedno. Zalety konsolidacji są oczywiste – osoby zadłużone regulują swoje długi przez obsługę tylko jednego kredytu. Nie trzeba udawać się lub wykonywać przelewów do kilku, kilkunastu banków – wystarczy tylko jeden. Wadą staje się rzecz jasna cena tego rozwiązania. Za sam kredytu konsolidacyjny również trzeba będzie zapłacić w postaci oprocentowania i odsetek.

Pozostałe sposoby na poradzenie sobie w trudnej sytuacji finansowej

Metod na wyjście z długów jest wiele, ale to, czy można z nich skorzystać, zależy każdorazowo od indywidualnego przypadku. Przykładowo, z pewnością część osób może zdecydować się na nieoprocentowaną pożyczkę od znajomych, przyjaciół i rodziny. To świetny pomysł, gdyż taki dług nie będzie narastać.

Pewne jest, że na drodze do finansowej wolności konieczne jest maksimum pracy. Warto więc schować na moment własną dumę i zabrać się za wykonywanie prac dodatkowych, chociażby roznoszenia ulotek, które może robić prawie każda osoba. Tak dodatkowo uzyskane pieniądze należy przeznaczyć wyłącznie na spłatę długów. Rozważyć można sprzedaż części majątku, sprzętów RTV i AGD oraz innych dóbr, które w danym momencie wcale nie są niezbędne.