Podhale Region

Poniedziałek, 24 wrzesień 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 24 Wrz 2018 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Społeczeństwo

U Polonii w Bukowinie Rumuńskiej z orkiestrą ze Skawy radny wojewódzki (aktualizacja)

42045054 1895789840488548 8719462726813876224 nMAŁOPOLSKA/RUMUNIA. Dni Polskie w Suczawie na Bukowinie Rumuńskiej to już tradycja. Silne też są związki tego regionu z Małopolską, a i samym Podhalem, gdzie żyją potomkowie Polaków, z których pierwsi na te tereny zawitali jeszcze za Kazimierza III Wielkiego, a potem masowo w XVIII i XIX wieku.

Stajemy jak Ojce! I jakby co, kieby co, kany co, abo co - to my som

surmacz majorRozmowa z mjr rez. Arturem Surmaczem, autorem monografii wydanej z okazji 25-lecia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Odszedł aktor i Nowotarżanin

jozfryz181WSPOMNIENIE. W piątek rano zmarł Józef Fryźlewicz z Maziorzów – aktor, poeta, dramatopisarz, autor wspomnieniowych książek. Wiadomość o jego śmierci podał Dom Weteranów Scen Polskich w Konstancinie-Jeziornie, gdzie spędził swój ostatnie czas. Miał 86 lat. Jego żoną była Barbara Zgorzelewicz, aktorka i poetka. Jedyny syn, Marcin, jest pracownikiem biura analiz sejmowych.

Pamięci Apolinarego Dziewolskiego

A51PIENINY. Przywołaniem sentencji, myśli filozoficznej marszałka Józefa Piłsudzkiego: Kto nie szanuje przeszłości ten nie jest godzien przyszłości - w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem zwrócił się Piotr Adamski do uczestników wernisażu wystawy „Dziewolscy herbu de Dziuli w Krościenku, Tylce i Grywałdzie”.

Józef Gacek z Szaflar – bojownik o odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku

DSC00984 wynik Miał 18 lat, gdy z rodzinnych Szaflar w 1914 roku za cesarza Austrii wyruszył na wojnę światową, wrócił po czterech latach w 1918 roku już do nowej rzeczywistości, do Odrodzonej Polski. Józef Gacek lata potem został odznaczony „Krzyżem Niepodległości” za pracę w dziele odzyskania Niepodległości zarządzeniem Prezydenta Ignacego Mościckiego. Krzyż i dołączone do niego dokumenty do dziś, w tym samym drewnianym kuferku z którym przed ponad 100 laty wyruszył na wojnę z Podhala, przechowują z pieczołowitością jego wnuki.

Weteran o Monte Cassino wrócił do Polski mieszka na Orawie

weteran kowalczyk POWIAT NOWOTARSKI. Pan Józef Kowalczyk… Lat 94… Weteran bitwy o Monte Cassino… Po drugiej wojnie światowej znalazł się w Wielkiej Brytanii, potem w Australii… Tak potoczyły się jego losy, że większą część swojego życia spędził poza krajem… Podkreśla, że na starość marzył tylko o jednym: o powrocie do Polski, bo tu się wychował. I to – za sprawą młodego Polaka mieszkającego w Sydney – mu się udało. W 2018 r. przyjechał do Polski wraz z młodym Polakiem z Sydney i zamieszkał wraz z jego rodzicami w Orawce w gminie Jabłonka.

XXXXII Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

JAN 2374Pod patronatem medialnym Podhale Region. RABKA-ZDRÓJ. Przez dwa dni w dziecięcym uzdrowisku rozbrzmiewały dziecięce głosy. Wyjątkowość tej imprezy - która w zamierzeniach jest niejako „młodszym bratem” Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich - polega bowiem właśnie na tym, że występują na niej wyłącznie dzieci. W tym roku na scenie muszli koncertowej wystąpiło 14 zespołów z 10 regionów etnograficznych.

Kantaty Jana Sebastiana Bacha na festiwalu „Barokowe Eksploracje”

P1020173PIENINY. Gdy zamilkła muzyka i śpiew, a artyści skłonili głowy przed publicznością, raczej ugięli się pod brawami jakie otrzymali, zdało mi się, że do Dworku Gościnnego w Szczawnicy na małą chwilę zawitała La Scala, jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie.

21 lat temu Jan Paweł II wjechał koleją na Kasprowy Wierch

TATRY. Ogromne przeżycie duchowe, wzruszenie – tak do dziś pracow1 fot. Paweł Murzyn PKLnicy PKL wspominają niespodziewaną wizytę Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu. Po odwiedzinach pozostał m.in. wpis w księdze pamiątkowej „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”. Papież wjechał na szczyt 6 czerwca 1997 r.

Uroczystość na Okrąglicy. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Przemkowi Jończykowi

1. IMG 3202GÓRY. Kaplica na Okrąglicy została wybudowana w 1987 r. przy akceptacji ówczesnego biskupa pomocniczego kurii krakowskiej ks. Kazimierza Górnego, dwa lata później poświęcił ją ks. bp Jan Szkodoń. Jej lokalizacja znajduje się tuż przy szlaku ostatniej „plecakowej” wycieczki kardynała Karola Wojtyły.

Wydano drukiem pamiętnik Marcelego Drohojowskiego

Z wielkim uważaniem pochylam się nad inicjatywą wydania drukiem pamiętnika Marcelego Drohojowpamiętnik Marcelego Drohojowskiego okładka wynikskiego (1817-1901), właściciela dominium czorsztyńskiego lub jak kto woli państwa, a jeszcze prościej własności ziemskiej.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama