Podhale Region

Piątek, 22 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 22 Wrz 2017 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Społeczeństwo

Bogactwo wód na Podhalu i w całej Małopolsce

ZDROWIE. Małopolska chce promować swe bogactwo jakim są wody mineralne. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę co trzecia butelka wody mineralnej jest z tego regionu. To u nas także szczególodwiert rabka solankanie na Podhalu są też liczne złoża wód leczniczych. Są one w uzdrowisku Rabka, ale i nie brakuje złóż z wodą termalną w wielu gminach, choćby w gminie Szaflary, gdzie są zlokalizowane najstarsze termy na Podhalu.

Kot – nasz sojusznik, ale i ofiara okrucieństwa

NOWY TARG. Już kolejny młody martwy kot z objawami podobnymi zatruciu został znaleziony w okolicy bulwarPiratkaów. To tu bytują wolnożyjące koty. Dzięki nim mocno są tam przetrzebione myszy i szczury, które są niestety obecne w centrum miasta. Teraz koty padają... Tymczasem to one są ważnym składnikiem ekosystemu miejskiego.

Zmarł Antoni Pacyga

SPISZ. Zdjęcia były jego pasja, którą potrafił się dzielić z innymi. Od lat dokumentowaA. Pacyga zdjecieł to, co ważnego działo się w Kacwinie. Pan Antoni Pacyga, kacwinianin sercem mocno związany ze Spiszem, mieszkający w Krakowie Nowej Hucie, zmarł w wieku 83 lat. Jego pogrzeb odbył się w Krakowie 5 maja b.r.

Andrzej Starzec - przyjaciel górali

PODHALE. Zmarł Andrzej Starzec, przyjaciel górali, dziennikarz muzyczny. spoczął na cmentarzu Rakowickim w KrakAndrzej Starzecowie.

Flisacy pielgrzymowali do Starego Sącza

PIENINY. Na doroczną pielgrzymkę wyruszyli flisacy, tym razem do sanktuariuP5.3m św. Kingi w Starym Sączu. Piękny kompleks klasztorny był celem samym w sobie, w minioną niedzielę 23 kwietnia okazał się „w posiadaniu” członków Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich i ich rodzin.

Janusz Radgowski – wielkie serce na wózku inwalidzkim

radgow17NOWY TARG. Bez jednej nogi, z przeszczepioną nerką, z silnym niedowidzeniem, na wózku inwalidzkim – czy można dokonywać sportowych wyczynów na globalną skalę? Można i przekonuje o tym wszystkich ktoś, kto między swoimi wyprawami zagościł w Galerii BWA JATKI – Janusz Radgowski. Ten supermaratończyk darowanym życiem wciąż dzieli się z chorymi dziećmi, zbierając dla nich pieniądze podczas swoich wypraw. Dla innych jego postawa to potężny bodziec i znak nadziei.

7. rocznica narodowej tragedii - wspomnienia z 10 kwietnia 2010 roku

SMOLEŃSK/PODHALE. Dziś już 7. rocznica katastrofy p10 kwietnia 2010 rok Smoleńskrezydenckiego samolotu Tupolew, który leciał wraz z delegacją wybitnych Polaków - a w tym śp. prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim wraz z małżonką oraz prezydentem RP na uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim - na o na 70 rocznicę obchodów zbrodni katyńskiej. W całym kraju zapowiedziano dziś uroczystości przypominające tę wielką tragedię Polski i Polaków.

Loty pomiędzy Krakowem, a Chicago wznowione – zagadkowa historia ich likwidacji w 2010 roku

CHICAGO/KRAKÓW. Linia LOT-u relacji Kraków – Chicago, Nowy Jork po kilku letniej przerwie została reaktywowana. Już trwa sprzedaż biletów, a samoloty od sierpnia zaczną regularnie latać pomiędzy Polską, a StanFot. Archiwum Lotniska Balice w Krakowieami Zjednoczonymi. Zadowolenia nie ukrywają mieszkańcy Podhala, którzy mają bliskie rodzinne związki z Polonią w USA. Pojawia się jednak pytanie: Dlaczego jesienią 2010 roku – mimo licznych protestów - został zlikwidowany najbardziej oblegany kierunek, a jego miejsce wprowadzono loty do Hanoi?

12 lat od śmierci Świętego Jana Pawła II - związki Polskiego Papieża z Rabą Wyżną

PODHALE. Dziś 12 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Warto wrócić do wspomnień. Do tych chwil, gdy dziś Święty Polski Papież był tak blisko nas. Szczególne więzy łączyły go z różnymi miejscami Małopolski. Prócz rodzinnych WaDsc02332dowic, czy Krakowa, takim miejsce była i Raba Wyżna, z której pochodził jego osobisty sekretarz - ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Konferencja popularnonaukowa „300 lat Derenku” w Białce Tatrzańskiej

BIAŁKA TATRZAŃSKA. W rocznicę trzystulecia Derenku, wsi założonej przez osadników z 042Podhala i Spisza na Węgrzech, odbyła się w Białce Tatrzańskiej konferencja popularnonaukowa.

Szkoła Podstawowa w Sromowcach Wyżnych obchodzi rocznicę 700.lecia miejscowości

PIENINY. W obchody 700.lecia Sromowiec czyli Przekopu włączyła się - zPrzekop 4a jak najlepszej strony - Szkoła Podstawowa w Sromowcach Wyżnych. W ramach organizowanego cyklu dla uczniów i przez uczniów - w celu zachowania przed zapomnieniem miejscowej kultury i tradycji - przyłączono się do obchodów tak zacnej rocznicy (1317-2017) pod hasłem powrotu do korzeni.

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama