1CZĘSTOCHOWA/PODHALE. Radosne było wejście pielgrzymów z całego Podhala i Orawy do sanktuarium Królowej Polski na Jasnej Górze. Równie szczęśliwi byli i mali Meksykanie, goszczący teraz w Rabce, mogąc pomodlić się u stóp Czarnej Madonny, tak podobnej do tej z Gwadelupe.

Do Częstochowy dzieci z zespołu „Tiatizcalli" z Mexico City pojechały wraz z swymi przyjaciółmi z dziecięcego zespołu regionalnego „Majeranki". – Gdy my z naszym zespołem byliśmy w Meksyku odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej z Gwadelupe, teraz nasze sanktuarium chcieliśmy pokazać Meksykanom. Byli bardzo wzruszeni. Po powrocie do Chabówki jeszcze długo wieczorem przeżywali to wewnętrznie, rozmawiali o Częstochowie o sanktuarium – mówi Dorota Majerczyk, szefowa zespołów działających przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce.2 Kopiowanie3 Kopiowanie4 Kopiowanie5 Kopiowanie6 Kopiowanie7 Kopiowanie8 Kopiowanie
Młodzi Meksykanie do Polski przyjechali na Święto Dzieci Gór od lat organizowane w Nowym Sączu. Teraz już od poniedziałku są gośćmi zespołu dziecięcego „Majeranki", który gościł u nich przed rokiem. Mają oni przez swych gospodarzy przygotowany bardzo atrakcyjny program, zwiedzają nie tylko Podhale, ale i Małopolskę. Nie zapomną jednak o mieszkańcach rabczańskiej gminy i wystąpią, aby pokazać swój folklor i kulturę mieszkańcom rabczańskiej gminy. Już 3 sierpnia wystąpią w amfiteatrze w Rabce, dzień potem w Chabówce, a 7 sierpnia w Ponicach. Ich pobyt odbywa się w ramach Spotkania Dzieci Świata. To nowa inicjatywa Doroty Majerczyk i Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej oraz działających w jego ramach zespołów regionalnych" dziecięcego „Majeranki" i młodzieżowego im. Jana Janoty.

Zespół Taller Infantil de Arte Tradicional TIATIZCALLI powstał przed 8 laty. Już w 2010 roku wziął udział w 50. Folklorystycznych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży w Santiago de Chile. Zespół „Tiatizcalli" prezentuje pięć różnych regionów Meksyku i ich oryginalne tradycje oraz kulturę.

Zdjęcia Jan Ciepliński