woloanagaOd początku roku ponad setka osób wzięła udział w akcji „Wolontariat dla Tatr". Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, wolontariatem zainteresowane są osoby z całej Polski, głównie dziewczęta. Są to głównie studenci, ale zdarzają się osoby w różnym wieku.

Do pracy w Tatrach przyjeżdżają osoby z całej Polski. Oprócz konkretnych zadań do wykonania Park zapewnia im szkolenia – BHP, przyrodnicze, topograficzne, inne. Wolontariusze mają także do dyspozycji bazę noclegową oraz możliwość uczestnictwa warsztatach i wycieczkach edukacyjnych organizowanych przez TPN.
W czasie wakacji przy dobrej pogodzie wolontariusze prowadzą prelekcje edukacyjne nad Morskim Okiem i Smreczyńskim Stawem. Pogadanki rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie od 11 do 15. Biorą także udział w sprzątaniu szlaków oraz w akcjach edukacyjnych organizowanych przez Tatrzański Park Narodowy. Obecnie uczestniczą w akcji „Podnieś śmieć". Z roku na rok udział wolontariuszy w pracy Parku jest coraz większy. Docelowo Park zamierza jeszcze bardziej zaangażować ich w sprzątanie szlaków oraz towarzyszące temu akcje edukacyjne.
System wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym jest wzorowany na metodach amerykańskich parków narodowych, gdzie pracę strażników - rangerów - często wykonują wolontariusze. TPN bierze przykład przede wszystkim ze swojego partnera - Parku Narodowego Gór Skalistych, z którym ma podpisaną umowę o współpracy. Wolontariat w Tatrzańskim Parku Narodowym zaczął rozwijać się w 2007 roku.
Osoby zainteresowane wolontariatem w Tatrzańskim Parku Narodowym znajdą interesujące ich informacje na stronie www.tpn.pl w zakładce wspieraj/wolontariat.