Góralki i PodhalanyJednym z patronów medialnych tegorocznego wydarzenia kynologicznego był dziennik internetowy Podhale Region. NOWY TARG. 18 i 19 lipca odbyła się XIX Wystawa Psów Rasowych w Nowym Targu, która zgromadziła 896 psów ze 127 ras. (Obszerna galeria zdjęć)

Patronat honorowy nad dwudniową wystawą objął Burmistrz Miasta Nowy Targ p. Grzegorz Watycha. 

Sobotnia wystawa zgromadziła psy z grup I, II, III, VI,VIII i IX z dziesięcu grup na które podzielone są wszystkie psy rasowe zarejestrowane w Polskim Związku Kynologicznym.

Uroczystego otwarcia dokonała p. Ewa Lehenstein-Werndl, Przewodnicząca Zarządu Związku Kynologicznego Oddział Nowy Targ a następnie sędziowie udali się do wyznaczonych ringów w celu oceny przedstawianych psów. Wszystkie psy, które otrzymały najwyższe tytuły przyznawane w danej rasie przechodziły do konkurencji finałowych. Ze względu na warunki pogodowe nie wszyscy wystawcy zdecydowali sie jednak na pozostanie na finały. 

Niedziela zapowiadała się jeszcze bardziej atrakcyjnie. W programie oprócz przewidzianej oceny psów zaplanowano również wiele konkursów i pokazów. 

Jako pierwszy wystapił Nowy Targ Agility Team którego inicjatorami i załozycielami są J.Konieczko i G. Denenfeld. Pokaz prowadziła J. Konieczko a wystepujące psy to border collie, terrier i piesek mieszaniec o imieniu Lucky. Pieski z niesamowitą szybkością pokonywały przeszkody i traktowały to jak świetną zabawę. Następnie oczom oniemiałej publiczności ukazał się border collie aportujący kiełbasę, który potrafił także rozebrać swoją panią i wejść do miski czterema łapami równocześnie.

Pokaz szkolenia psów przygotowany przez E.Chrapla i M. Majcher wyglądał nie mniej efektownie i widowiskowo. Pomimo gorąca zarówno psy jak i pozoranci ubrani w grube, zabezpieczające ubranie spisali się doskonale. Psy zaprezentowały doskonałe wyszkolenie, posłuszeństwo i szybkość w wykonywaniu poszczególnych komend. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami od publiczności. 

Nadprogramowym gościem wystawy był Stanisław Orzeł z oddziału straży granicznej PSG Kraków Balice, który wyjaśnił publiczności zadania jakie mają do wykonania psy na przejściach granicznych oraz jakie są metody ich szkolenia. Następnie odbył się pokaz odszukiwania przez psa substancji niedozwolonych wśród chętnych ze zgromadzonej publiczności. 

Najwięcej emocji jak co roku zafundowała wystawcom i zgromadzonym gościom p. Katarzyna Róg organizując konkursy "Dziecko i Pies", "Kobieta i jej Pies" oraz "Mężczyzna i jego Pies". Zadaniem par było zaprezentowanie siebie i swojego pupila z jak najlepszej strony, oceniana była pomysłowość w ubiorze, sposób prezentacji, ruch i ogólne wrażenie. Konkursy prowadzone były z dużym poczuciem humoru a uczestniczyć w nich mogli wszyscy chętni, nie tylko wystawcy zgłoszeni na wystawę. 

Kolejnym punktem programu był konkurs "Młody prezenter" gdzie prezentowały się dzieci wraz ze swoimi pupilami. Konkurs był podzielony na grupę młodszą 9-12 lat i starszą 13-18 lat a sędziowany był przez p. Magdalenę Kozłowską.  

Następnie nastąpiły konkurencje finałowe, które miały wyłonić oficjalnego zwycięzcę całej wystawy czyli Best in Show (BIS). Został nim 4,5 letni doberman ROYAL-REZON vis Absoluta. 

Pani Ewa Lehenstein-Werndl w imieniu Zarządu Związku Kynologicznego Oddział Nowy Targ serdecznie dziękuje wszystkim sędziom za przyjęcie zaproszenia i ocenianie zgłoszonych przedstawicieli ras. Podziękowania również dla B.Zamoyskiej, R. Marcisz, K. Róg, A Zamoyskiego, M. Mrugały, A. Roga i B. Wolański za poświęcenie swojego prywatnego czasu i pracę włożoną w organizację tegorocznej wystawy. Ogromne podziękowania dla mediów i sponsorów bez których wystawa nie miałaby takiej oprawy i nagród rzeczowych. 

Podziękowania dla Burmistrza Miasta Grzegorza Watychy za  objęcie honorowym patronatem obydwu wystaw oraz ufundowanie pamiątkowych pucharów na niedzielne konkurencje finałowe.

Opiekę weterynaryjną na wystawie sprawował lek.wet. Roman Bachulski, obecna była też Grupa Ratowników Medycznych.

Zarząd już dziś zaprasza na jubileuszową XX wystawę za rok. 

Galeria - Krajowa Wystawa Psów Rasowych - sobota - 18 lipca

Galeria - Krajowa Wystawa Psów Rasowych - niedziela - 19 lipca