most gronkowPOWIAT NOWOTARSKI. Dobra wiadomość dla kierowców jadących od strony Słowacji do Nowego Targu - most w Gronkowie jest już czynny. 30 sierpnia nowoczesny i komfortowy obiekt został odebrany.

Tymczasem warto podkreślić, że to bardzo ważny odcinek drogi krajowej dla południa Polski. Droga ta prowadzi bowiem nie tylko do znanych ośrodków narciarskich i turystycznych, ale też do granicy ze Słowacją w Jurgowie.
Przypomnijmy budowa mostu jednoprzęsłowego o rozpiętości 40 m ruszyła końcem maja ubiegłego roku. Kosztowała ona w sumie ponad 11 mln zł. Budowa była jednak niezbędna za względu nie tylko na zły stan techniczny, ale i niewystarczającą nośność istniejącej przeprawy. Ta zgodnie z planem została wyburzona, a po obu stronach nowego mostu zbudowano chodniki dla pieszych, ok. 700 metrów nowej drogi dojazdowej, a także betonowe bariery energochłonne, ogrodzenia łańcuchowe oraz balustrady i poręcze. Przejścia dla pieszych, co warte podkreślenia, zgodnie z nowym standardami dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych obniżając krawężniki. - Wybudowano most, którego pomost to ruszt żelbetowy, podwieszony do łuków za pomocą stalowych wieszaków. Całkowita długość budowanego obiektu wynosi 50, 35m, a szerokość 15, 3m. Rozbudowano także na odcinku 700 metrów drogę krajową, wybudowano kanalizację deszczową, mury oporowe i chodniki – podkreśla Iwona Mikrut, gł. specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA Oddział w Krakowie.
Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą firma Skanska S.A.