2CHICAGO/PODHALE. Prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce Andrzej Gędłek odwiedził Polskę. Oczywiście podczas pobytu w ojczystym kraju nie zabrakło spotkań z Maciejem Motorem Grelokiem prezesem Zarządu Głównego ZP w Polsce. Obaj prezesi długo rozmawiali o rozszerzeniu współpracy górali tych ze starego kraju i tych zza Wielkiej Wody. Wizyty amerykańskich prezesów u swoich polskich odpowiedników, to już tradycja.

Prezes Gędłek przypomniał w nowotarskiej siedzibie Zarządu Głównego ZP, o imprezach rokrocznie organizowanych przede wszystkim w samym Chicago, gdzie przebywa największa góralska Polonia, jak chociażby Przegląd Zespołów Kolędniczych, Konkurs Koszyczka Wielkanocnego, Paradę 3-go Maja i Wybór Zbójnika. Pocieszające jest dla amerykańskiego prezesa jest, to że góralska młodzież w USA i Kanadzie wcale nie odcina się od swoich korzeni. To jednak wyzwanie dla polskiego i amerykańskiego Związku Podhalan, aby ta sytuacja się dalej nie zmieniła, a góralskie portki, czy gorsety nosiły coraz to nowe pokolenia.1- Planujemy zorganizować chociażby wyjazdy instruktorów z zespołów działających w ramach Związku - a wszystkich ich mamy 20 do każdego z nich należy średnio po 60 członków - do Polski – informuje prezes Gędłek. –Wiele z członków z zespołu to ludzie, którzy są już urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Chcemy jednak, aby wiedzieli, chociażby o czym śpiewają przede wszystkim żeby znali znaczenie poszczególnych słów góralskich, bo tak się już zdarza, że nie wiedzą co to jest bacówka, czy regle. Dlatego dobrze będzie, jeżeli uda nam się zorganizować taką wymianę zespołów pomiędzy polskim a amerykańskim Związkiem Podhalan.
Niewykluczone, że do Polski przyjeżdżać będą też instruktorzy tańca, aby korzystać z pomocy braci góralskiej w Polsce. Jak się bowiem okazuje o ile muzyka góralska w Ameryce cały czas pozostaje wierna swoim korzeniom, o tyle w tańcach góralskich już tam po drugiej stronie Wielkiej Wody pojawiają się nowe elementy, które nie są do końca zgodne z tradycją. Polski i amerykański Związek Podhalan chce też organizować częściej niż raz na 10 lat Światowy Zjazd Górali. Prezesi Gędłek i Motor Grelok, chcieliby aby górale pojawili się na takich zlotach w pięcioletnich odcinkach czasowych.
- Przede wszystkim łączy nas tradycja i góralskość, na której budujemy swoją codzienność. To wszystko decyduje o naszej przyszłej i obecnej współpracy – mówi Maciej Motor Grelok prezes ZP. – Musimy zatem skupić się na tym co najważniejsze, czyli na kulturze. Czasami jednak musimy się uczyć od naszych amerykańskich górali niektórych rzeczy.

************
Andrzej Gędłek z Koła Biały Dunajec został prezesem Związku Podhalan w Ameryce Północnej podczas 28. Sejmu Związku Podhalan w Ameryce Północnej, który obradował od 3 do września 2011 w Domu Podhalan w Chicago.