Podhale Region

Piątek, 15 grudzień 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 14 Gru 2017 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn Rysunki rodem z Pienin

Reklama

Społeczeństwo

Rysunki rodem z Pienin

Górecki rysunki okładka

PIENINY. Stanisław Górecki szkicował i kreślił na niewielkich kartkach bristolu, pociągała go prostota środków i surowość czarnej kreski, którą znajdował w widokach górskich zimowego krajobrazu. Jego wyrażanie stanu emocjonalnego za pomocą piórka, rapidografu, ołówka i pędzla odbywało się tak jakby mówił, pisał czy śpiewał.

Z początku nie zastanawiał się jak to pokazać innym, tworzył dla siebie, bo tego potrzebował, aż stało się. Nieśmiało, z oporami wychodziła jego twórczość z domu, opłotków rodzinnej wsi i w końcu popłynęła, jak tratwa na Dunajcu. Jednakże wciąż pobrzmiewała w psychice oporna materia, zadawał pytania, czy można pokazywać innym swoje wnętrze. To nie tylko skromność, to również obawa, która drzemała w nim samym, może niepotrzebnie, bo pierwsze debiuty miał za sobą, gościł na wernisażach, w licznych ilustracjach w pismach i książkach.

Meandry życia nie tylko jego są domeną, marzenia o studiowaniu na akademii rozbiły się o realia. Dom, rodzina to ważniejsze cele, zatem praca geodety, muzyka organisty kościelnego, rolnika na ojcowskiej ziemi i flisaka na Dunajcu skutecznie odsunęły przynajmniej na jakiś czas malowanie, rysowanie i dłubanie w drzewie. Jednak doczekał się chwili, że z lekkiego snu otrząsnął się i przystąpił do ilustrowania czy odzwierciedlania piękna miejsca, w którym żyje wedle pór roku. Dla człowieka wrażliwego cykliczność przyrody rodzi refleksje o przemijalności ludzkiej egzystencji. Dylemat wieś – miasto w jego twórczości nie istnieje, utożsamia się z rodzinną miejscowością i wartościami z tego wynikającymi. Odrzuca pustynność miast, pośpiech, zabieganie za pieniędzmi, anonimowość mieszkańców usychających i umierających w obojętności.

Większość jego prac – jak sam przyznaje - mieści się w konwencji figuratywnej, czasami w granicach fascynacji abstrakcją i symbolizmem wyniesionym jeszcze z okresu młodzieńczego. Z biegiem lat zdecydowanie zaczęła dominować tematyka rodzinnych wiejskich krajobrazów, posiłkuje się historią swojej małej ojczyzny, starymi fotografiami, legendami i religią. Czasami przebija tęsknota za figlarnością dziecka przejawiająca się w bawieniu kreską i tuszem, ale potrafi rysować alegorie i skryte symbole, swoiste zagadki z przesłaniem dla oglądających. Wyznaje tezę, że nie można bezmyślnie tworzyć, oglądać, słuchać, czytać i żyć bez sensu. Zatem nie tylko zauroczenie pienińskim krajobrazem i przyrodą przebija w jego twórczości, także skłonność pobudzania do wrażliwości.

Tą krótką rozprawkę, którą może czytający uznać, że nie jest recenzją, zakończę cytując samego autora: „Rysunek – tak jak książka, obraz czy utwór muzyczny – po postawieniu ostatniej kropki, musi już bronić się sam. Żyje bowiem własnym życiem, a autor cicho schodzi w cień”.
Recenzuję państwu album rysunków Stanisława Góreckiego ze Sromowiec Wyżnych, tak jak go czuję, bo nie da się go nie zauważyć i potraktować z obojętnością, tyle w nim ukrytych wartości. Podnosząc głowę patrzy się szerzej, nawet z zachętą autora wychodzi poza horyzont.

Album ukazał się nakładem Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne i jest dla mnie przykładem kreatywności i zdrowego myślenia udziałowców spółki pozwalającego promować rodzinną miejscowość. Cieszę się, że byłem wśród tych, którzy zachęcali autora do wydania tegoż dzieła.

Ryszard M. Remiszewski

Stanisław Górecki: Rysunki rodem z Pienin, Sromowce Wyżne 2017, publikacja ukazała się w serii z „Okienkiem” [nr 55] Pienińskiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej w Szczawnicy.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama