Podhale Region

Poniedziałek, 16 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn Kapliczka nad Łapszanką odnowiona!

Reklama

Społeczeństwo

Kapliczka nad Łapszanką odnowiona!

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010

SPISZ. W kapliczkę nad Łapszanką (943 m n.p.m.) - 23 maja 2017 r. - podczas burzy uderzył piorun siejąc zniszczenie w gontowym pokryciu dachu i unicestwiając jeden z obrazów, drugi uszkadzając, o czym pisaliśmy w Podhalu Region [Piorun uderzył w kultową kapliczkę nad Łapszanką, www.podhaleregion.pl, 30 05 2017].

Mieszkańcy nie czekając na pomoc natychmiast prowizorycznie zabezpieczyli dach papą, by deszcz nie pogłębił strat. Wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wraz z Beatą Pietruś-Rak z referatu inwestycji i rozwoju w trzy dni później (26 maja) wizytowali obiekt i naocznie oceniali zniszczenia, obiecał osobiście podjąć starania w celu naprawienia gontowego dachu i odnowienia wnętrza.
Kapliczka znajdująca się na Przełęczy nad Łapszanką, na rozdrożu dróg do Łapsz Wyżnych, przysiółka Grocholów Potok w Rzepiskach i Osturni po słowackiej stronie, jest jednym z najbardziej znanych miejsc gminy łapszańskiej, odwiedzanym przez turystów dla rozpościerających się stąd widoków na Tatry i Zamagurze Spiskie.
Ufundowana została przez mieszkańców Łapszanki zwanych Górzanami 1 lipca 1928 r., a dzwoniąca sygnaturka miała ostrzegać gospodarzy przed nadchodzącą burzą.
Będąc na konferencji w Sromowcach Niżnych, po jej zakończeniu 6 listopada, skorzystałem z okazji i wybrałem się do Rzepisk na Przełęcz nad Łapszanką. Już z daleka kapliczka emanowała białością ścian, tchnęła świeżością. Została odnowiona, wymalowana, miała nowy dach gontowy, a otoczenie wokół uporządkowano dodając nowe ławeczki, ogrodzenie, a na dachu piorunochron. Jedynie w środku stary zniszczony od pioruna obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej przykryty został mniejszym, również z wizerunkiem Matki, być może tymczasowo wstawiony.
Wójt Jakub Jamróz obiecał renowację i słowa dotrzymał. Na przełęczy ciesząc oko stoi jakby nowa kapliczka. 

Ryszard M. Remiszewski

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama