Podhale Region

Wtorek, 23 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn Uroczystość na Okrąglicy. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Przemkowi Jończykowi

Reklama

Społeczeństwo

Uroczystość na Okrąglicy. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Przemkowi Jończykowi

1. IMG 3202
2. IMG 3203
3. IMG 3191
4. IMG 3215
5. IMG 20180817 125728

GÓRY. Kaplica na Okrąglicy została wybudowana w 1987 r. przy akceptacji ówczesnego biskupa pomocniczego kurii krakowskiej ks. Kazimierza Górnego, dwa lata później poświęcił ją ks. bp Jan Szkodoń. Jej lokalizacja znajduje się tuż przy szlaku ostatniej „plecakowej” wycieczki kardynała Karola Wojtyły.

Wycieczka ta miała miejsce 8 września 1978 r. na pięć tygodni przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Trasa jej wiodła ze Skawicy przez Policę na Przełęcz Lipnicką. W 1994 r. w kaplicy zostały zamontowane stacje Drogi Krzyżowej. Pozostały wystrój kaplicy stanowią: w centralnym miejscu, na tylnej ścianie kaplicy za stołem ołtarzowym, kapliczka z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz tablice, których coraz więcej przybywa i są poświęcone pamięci ludzi, którzy odeszli już z górskich szlaków na niebieskie.

W dniu wspomnienia św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej oraz miasta Krakowa, jak również pasterzy, marynarzy i młodzieży III tysiąclecia, w Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy w pobliżu Hali Krupowej, odbyło się 17 sierpnia 2018 r. uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej naszemu przyjacielowi śp. Przemkowi Jończykowi:
- założycielowi i pierwszemu prezesowi Klubu Turystyki Górskiej „Diablak”,
- wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK im. Generała Józefa Bema w Krakowie,
- zawodowemu żołnierzowi jednostki wojskowej „NIL”.

W uroczystej Mszy św. odprawionej przez dziekana wojsk specjalnych i równocześnie proboszcza kościoła garnizonowego św. Agnieszki w Krakowie ks. dr. płk. Piotra Srokę wzięli udział: żona Weronika z dziesięciomiesięcznym synkiem Tolkiem, rodzice i rodzeństwo, koledzy z jednostki wraz z przedstawicielem dowództwa JW „NIL” ppłk. Michałem Łygana, przedstawiciela Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK i jednocześnie prezesa Klubu Turystyki Górskiej „Diablak” Anny Miechowskiej, kustosza i opiekuna Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy Tadeusza Kochańskiego, rzeźbiarza Andrzeja M. Witkowskiego, twórcy i wykonawcy odsłanianej tablicy i licznych przyjaciół z Klubu Turystyki Górskiej „Diablak”.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie tablicy przez żonę Weronikę, mamę Annę i przedstawiciela dowództwa JW „NIL” ppłk. Michała Łygana. Po odsłonięciu tablica została poświęcona przez kapelana wojsk specjalnych płk. dr. Piotra Srokę. Przed tablicą wartę honorową pełnili koledzy z Oddziału śp. Przemka.
Na zakończenie uroczystości zostało wykonane wspólne zdjęcie na polanie przed kaplicą.

Anna Miechowska, Tadeusz Kochański

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama