IMG 3186NOWY TARG. Na rynku wydawniczym ukazał się niezwykły album poświęcony patronce miasta. Tekst do niego napisał prof. Andrzej Skorupa, autor wielu publikacji na temat budownictwa sakralnego na Podhalu. Album to też oczywiście fotografie w sumie sto – autorstwa Rafała Monity, który jest równocześnie wydawcą albumu.

- Początkowo cykl miał być o kościołach drewnianych, ale okazuje się, że te murowane też są ciekawe i też warto je pokazywać – powiedział Rafał Monita podczas promocji albumu, która odbyła się po mszy świętej odprawionej w intencji miasta Nowego Targu 22 czerwca, w kolejną rocznicę lokacji grodu przez króla Kazimierza Wielkiego.
Warto podkreślić wielkie znaczenie dla miasta kościoła p.w. świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki miasta, którą się nią stała oficjalnie od 8 września ub.r., kiedy to zostało to zatwierdzone przez watykańską Komisję Kultu Bożego. Tymczasem warto pamiętać, że wizerunek świętej widniał na miejskiej pieczęci od wieków, a elementy związane z jej kultem nie zniknęły z symboliki związanej z miastem nawet podczas głębokiej komuny. - Kiedyś rozmawiałem z prezydentem Nowego Sącza, który wspominał że tam nawet symbole związane z ich patronką, świętą Małgorzatą były zabronione – powiedział burmistrz Marek Fryźlewicz podczas promocji albumu. – W Nowym Targu nie stosowano bezpośredniego wizerunku, ale przetrwały atrybuty, czyli miecz, koło i liść palmy. To był jakiś sygnał, że ten ustrój do nas nie przeniknął.