Podhale Region

Piątek, 22 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 22 Wrz 2017 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu W jednostce patronackiej – tym razem łączność i pierwsza pomoc

Reklama

Społeczeństwo

W jednostce patronackiej – tym razem łączność i pierwsza pomoc

venjedstycz17

NOWY TARG. Każdy wyjazd kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu do jednostki patronackiej, czyli siedziby 5. Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce, przynosi nową porcję wiedzy, nowe doświadczenia i umiejętności praktyczne.

Zima nie sprzyja ćwiczeniom terenowym i zajęciom na poligonie, więc program grudniowego pobytu poświęcony był innym zagadnieniom, takim jak łączność i udzielanie pierwszej pomocy.

Ćwiczenia wykonywania zabiegów resuscytacyjnych na fantomach to co prawda nie nowość w programie klas mundurowych, ale podczas pobytu w jednostce patronackiej kadeci mieli szansę nabrania sprawności w zabezpieczaniu i przenoszeniu rannych oraz poszkodowanych. Opatrywanie ran ćwiczyli z użyciem różnych środków symulacyjnych, a to umiejętność przydatna nie tylko na polu walki, bo także podczas wypadków komunikacyjnych, nieszczęśliwych zdarzeń oraz w różnych innych okolicznościach życiowych.

Duże wrażenie na młodzieży zrobiły używane w wojsku potężne samochody łącznościowe z całym przewoźnym wyposażeniem i urządzeniami do instalowania w terenie. Nowotarscy kadeci mieli okazję, by poznać ten sprzęt i przetestować jego sprawność, a wiadomo, że łączność to nerw wszystkich systemów dowodzenia.
Podczas tych zajęć - jak i wszystkich dotychczasowych ćwiczeń w jednostce patronackiej - realizowany był program Ministerstwa Obrony Narodowej. Następny wyjazd kadetów do Krakowa-Rząski planowany jest w trzeciej dekadzie stycznia. Tematy ćwiczeń będą już inne.

Pobyt w Jednostce - pod znakiem łączności

Fot. z archiwum Szkoły

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama