Podhale Region

Piątek, 22 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 22 Wrz 2017 2pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Dla kadetów na poligonie – zimowy survival

Reklama

Społeczeństwo

Dla kadetów na poligonie – zimowy survival

zimapo17

NOWY TARG. W śniegu, przy kilkustopniowym mrozie, mgle i wietrze, odbywali zajęcia na poligonie kadeci z klas mundurowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta, podczas pobytu w jednostce patronackiej, czyli w 5. Batalionie Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce.

W ćwiczeniach, które polegały na rozwijaniu łączności przewodowej w terenie, uczestniczyło ok. 25 kadetów z klas I i II. Kilka aparatów polowych rozmieszczano w odległości 150 – 300 metrów od centrali. Zadanie polegało na podłączeniu sprzętu, nawiązaniu łączności z centralą i bezpośrednio między aparatami. Z miejsca postoju na poligon kadeci podróżowali jak zawodowe wojsko, czyli Starem i Hankerem.

Kadeci ćwiczyli także pomoc przedmedyczną w warunkach polowych z użyciem sanitarki i fantoma, a polegało to na bezpiecznym podejściu do poszkodowanego, układaniu go w bezpiecznej pozycji, sprawdzaniu przytomności oraz funkcji życiowych, a na koniec – wykonywaniu resuscytacji. Wszystkie te czynności może nie byłyby tak trudne, gdyby ręce nie grabiały od mrozu... Z dużym zaciekawieniem oglądali kadeci sanitarkę polową i jej wyposażenie.

Do tego doszły elementy survivalu, bo musieli się też uporać z rozpaleniem ogniska i podgrzaniem posiłku. Zbierali więc liście i trawę, smażąc kiełbasę w misach grillowych. Będą to dla nich niezapomniane chwile.

Zimowa akcja „Ferie na strzelnicy” dała natomiast kadetom możliwość potrenowania w ramach przygotowań do zawodów w wieloboju obronnym, w ramach corocznej rywalizacji o Puchar Dowódcy 5 Batalionu.

Zimowy poligon

Fot. z archiwum Szkoły

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama