Podhale Region

Niedziela, 9 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 09 Gru 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja

Reklama

Polskie Betlejem - warsztaty edukacyjne

polskie betlejemNOWY TARG. W grudniu Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych z cyklu: „Polskie Betlejem”.

„Goszcz dla Niepodległej” - projekt, który wyszedł z ram

goszczniep18POWIAT NOWOTARSKI. W tej szkole – najstarszym na Podhalu gimnazjum-liceum - wszystko związane jest z całym wiekiem, teraz już ponad wiekiem polskich dziejów. I z historią dwóch światowych wojen. Wszystko tu o niej mówi i przypomina, a najdobitniej mówią losy uczniów, nauczycieli, absolwentów. Jubileusz polskiej Niepodległości szkoła postanowiła uczcić, prosząc uczniów kilku klas o przyniesienie pamiątek z okresu walk o niepodległości.

Listopad. Jesień w Muzeum – lekcje muzealne i warsztaty edukacyjne

jesienmuz1NOWY TARG. W listopadzie Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych oraz lekcjach muzealnych z cyklu: „Listopad wspomnień” oraz na „Etno soboty dla dzieci”.

Jak się zachować w obliczu zagrożenia – pokaz toprowców dla uczniów

toprpod18PODCZERWONE. Członkowie Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Podczerwonem. W trakcie aktywnych zajęć uczniowie pod okiem ratowników ćwiczyli, jak się zachować w razie zagrożenia, wypadku lub niebezpiecznej sytuacji,; jakie czynności po kolei wykonać, kogo powiadomić, jak wykonywać prawidłową resuscytację według zasady 30 na 2.

Dla Niepodległej w Klikuszowej

DSCN8250GMINA NOWY TARG. 8 listopada w Szkole Podstawowej w Klikuszowej odbyły się gminne obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszeni goście, władze samorządowe, oraz rodzice wzięli udział w widowisku, które było podsumowaniem projektu Niepodległa realizowanym od czerwca 2018 r.

Dąb Niepodległości w parku – z wdzięczności dla minionych pokoleń

P3270261NOWY TARG. Choć deszcz siąpił, a słupek rtęci spadał – nie było złej pogody dla inicjatorów zasadzenia Dębu Wolności przy wejściu do Parku Miejskiego. Tak społeczność „szkoły z klasą”, czyli nowotarskiej „piątki” oddała cześć minionym pokoleniom, które walczyły o Niepodległość Polski i budowały jej niepodległy byt.

19 Dni Przeciwko Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

17 148516 PODHALE. Przez 19 pierwszych dni listopada przeprowadzana jest światowa kampania pn. „19 Dni Przeciwko Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”. W ramach akcji funkcjonariusz Straży Granicznej spotkał się m.in. z młodzieżą szkolną w Nowym Targu, aby poruszyć zagadnienia dotyczące przestępstwa handlu ludźmi.

Galicja i jej mieszkańcy w drodze do niepodległości

JAN 9300RABKA-ZDRÓJ. Niepodległość rodziła się także w Karpatach Galicja i jej mieszkańcy w drodze do niepodległości to wystawa plenerowa którą można oglądać w Rabce na deptaku.

Pierwsi Niepodlegli i Księga Pamiątkowa - muzealna praca u podstaw

014NOWY TARG. Podczas kulminacyjnych obchodów 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, jakie odbyły się na nowotarskim rynku, swój skromny udział zaznaczyło także Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Nowym Targu i jego wkład w odzyskanie niepodległości Polski

sokol318NOWY TARG. W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Nowym Targu przypadają dwie ważne rocznice, związane z niepodległością naszej Ojczyzny, a konkretnie z działaniami lokalnymi służącymi tej narodowej sprawie. Służyła jej znana do dzisiaj organizacja o nazwie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

Kolejni legioniści Piłsudskiego – odzyskali nazwiska, imiona, historię życia

zaplegion18NOWY TARG. Dzień był słoneczny, a choć listopadowy – ciepły prawie jak we wrześniu. Przed Kwaterą Legionową stanęła młodzież z trzech nowotarskich szkół. Przyszło jej – w symboliczny sposób - przywrócić spoczywającym tutaj dziewięciu kolejnym żołnierzom imiona, nazwiska, historię życia. Wzruszające wydarzenie na nowotarskim cmentarzu, zainicjowane przez Muzeum Podhalańskie, z modlitwą za poległych dla Polski wolnej, było jedną z odsłon projektu „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama