Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 6pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja

Reklama

Pierwsi Niepodlegli i Księga Pamiątkowa - muzealna praca u podstaw

014Podczas kulminacyjnych obchodów 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, jakie odbyły się na nowotarskim rynku, swój skromny udział zaznaczyło także Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego.

Przywrócenie obelisku – ze szwadronem kieleckich ułanów

pomniknow181NOWY TARG. To była uroczystość bardzo kameralna, ale z wojskowym szykiem. Przywrócenie obelisku z tablicą przy Kopcu Wolności uświetniło przybycie reprezentacji kieleckich ułanów. Inicjatorzy postawienia obelisku zapraszają wszystkie organizacje i grupy patriotyczne do świętowania tu ważnych dla polskości dat.

100 lat temu...

ogloszniep181NOWY TARG - ZAKOPANE - CZARNY DUNAJEC - KROŚCIENKO. Tekst źródłowy o pierwszych dniach niepodległości w Nowym Targu i na Podhalu, wydrukowany w "Gazecie Podhalańskiej" z 10.11.1918 r. opracował i poddał korekcie Marek Fryźlewicz. Poniżej - ta historyczna relacja.

Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej w Waksmundzie

111100leciewaks1111

WAKSMUND. 8 listopada 2018r w Szkole Podstawowej w Waksmundzie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Wieczornica patriotyczna upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. To szczególne wydarzenie było także podsumowaniem szeregu działań, które od początku roku szkolnego zaangażowały dyrekcję, nauczycieli i uczniów w uczczenie tego Narodowego Święta.

W „Rekordzie dla Niepodległej” – rekordowa flaga i plenerowy pokaz w „piątce”

hymn18NOWY TARG. Jedną z ponad 20 tys. szkół w Polsce, które 9. listopada, na hasło ministerstwa edukacji narodowej, zaangażowały się w akcję śpiewania hymnu Polski - była nowotarska „piątka”, czyli „Szkoła z klasą”. Nie skończyło się tam jednak na 4 zwrotkach „Mazurka Dąbrowskiego”. Wspólne śpiewanie przerodziło się w efektowny plenerowy pokaz przeniknięty radosnym, patriotycznym duchem.

Tablice na grobach legionistów – z inicjatywy prawnuków

legiontabl181NOWY TARG. Tuż przed 11. listopada biało-czerwone tabliczki formatu A4 z legionowym orzełkiem, imieniem, nazwiskiem, rangą i najwyższym przyznanym odznaczeniem zaczęły się pojawiać na grobach legionistów, którzy spoczywają poza wyznaczoną dla nich kwaterą z pomnikiem. Jest to początek akcji, jaką zainicjowali dwaj prawnukowie wojennych bohaterów, a patronuje jej Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Apel Poległych w "Goszczyńskim"

Image 36NOWY TARG. Tradycją naszej Szkoły jest w przededniu Wszystkich Świętych wspominanie podczas Apelu Poległych bohaterskich Profesorów i Uczniów, którzy zginęli, walcząc o wolność naszej Ojczyzny.

Nowotarskie przedszkolaki dla Niepodległej

IMG 6714NOWY TARG. 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości była uczczona niezwykle uroczyście przez przedszkolaki z przedszkola nr 2 pod hasłem: „Przedszkolaki dla niepodległej”. Przygotowały one przepiękny program artystyczny z myślą o swoich najbliższych: rodzicach, dziadkach i rodzeństwie.

W Bibliotece – spotkanie z kapitanem hokejowej kadry

kolusz18NOWY TARG. W Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z cyklu „Kim zostanę”, którego gościem był nowotarski hokeista, reprezentant Polski i kapitan kadry narodowej Marcin Kolusz.

Tablica na „jedynce” – pamięci karpatczyka i tobrukczyka, majora Stanisława Mroszczaka

P3250884NOWY TARG. Tablica z brązu na frontowej ścianie Szkoły Podstawowej Nr 1 będzie odtąd przypominać postać zmarłego w ubiegłym roku majora Stanisława Mroszczaka, uczestnika kampanii libijskiej i obrońcy Tobruku, żołnierza Brygady Karpackiej. To upamiętnienie wpisało się w kulminację miejskich obchodów 100-lecia Niepodległości.

"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy" – Dzień Chleba w „wecie”

chlebwet18NOWY TARG. Co roku o tej samej porze w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu pachnie świeżym chlebem. Tegoroczna, dziesiąta już edycja „Święta Chleba” w ramach kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” zgromadziła na Kokoszkowie liczne grono zwolenników chleba na zakwasie.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama