Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu W Pucharze Dowódcy 5. batalionu – o włos od zwycięstwa

Reklama

W Pucharze Dowódcy 5. batalionu – o włos od zwycięstwa

puchdow181
puchdow182
puchdow183

NOWY TARG – KRAKÓW. Reprezentacje ośmiu małopolskich szkół z klasami mundurowymi rywalizowały w dorocznych sportowo-wojskowych zmaganiach o Puchar Dowódcy 5. batalionu dowodzenia w Krakowie Rząsce. Ubiegłego roku prestiżowy puchar przechodni wywalczyła ekipa Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży ze Szkół im. prof. Venuleta w Nowym Targu. Tego roku do zwycięstwa brakło jej tylko jednego punktu…

Zawody, do których mundurowa młodzież przygotowywała się dużo wcześniej, rozgrywano na krakowskim poligonie „Pasternik”. Pierwsza część zaciętej rywalizacji polegała na strzelaniu z trenażera „Cyklop” do tarczy oddalonej o 100 metrów od linii otwarcia ognia. Drugą część zaplanowano jako wielobój obronny z różnymi punktami kontrolnymi.

Punkt kontrolny numer jeden: taktyka – polegająca na pokonaniu wyznaczonego terenu pola walki, czołgając się na odległość 50-ciu metrów. Punkt kontrolny numer dwa - rzut granatem RG42 - w postawie stojącej, z odległości 20-stu metrów, mierząc od linii wyrzutu do środka prostokąta o wymiarach 2 x 1 metr. Punkt kontrolny numer trzy: użytkowanie sprzętu wojskowego, rozkładanie i składanie kbs „Beryl” 5,56 milimetrów.
Kolejny punkt kontrolny testował umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez ułożenie rannego w pozycji bezpiecznej i ewakuowanie go z pomocą noszy. Ostatni punkt kontrolny pozwalał ocenić sprawność w rozwijaniu i nawiązywaniu łączności. Zadanie polegało na rozwinięciu linii kablowej i przekazaniu stosownego hasła, a następnie zwinięciu linii.

Dodatkową trudność stanowiło to, że wszystkie zadania były wykonywane w trakcie marszobiegu, na trasie blisko 4 km. Z czasem i trudnościami zmagały się ośmioosobowe reprezentacje szkół, które były podzielone na dwa zespoły z każdej placówki. W skład każdego zespołu wchodziły dwie kadetki i dwóch kadetów.

Naprawdę zacięta rywalizacja przyniosła kadetom z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu wysokie drugie miejsce. Od zdobywców pierwszego – ekipy Liceum Ogólnokształcące w Trzebini – dzielił ich zaledwie jeden punkt. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie.

Uroczyste wręczenie Pucharu i Dyplomów wszystkim trzem zwycięskim zespołom odbędzie się 8. czerwca w siedzibie jednostki patronackiej. Wyróżnieni kadeci odbiorą tam nagrody z rąk dowódcy 5 batalionu dowodzenia.

Fot. z archiwum Szkoły

 

 

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama