Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 22 Lis 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja O oświacie Portugalczycy, Francuzi, Estończycy i Polacy

Reklama

O oświacie Portugalczycy, Francuzi, Estończycy i Polacy

DSC03616

GMINA NOWY TARG. Dziś nauczyciele z Portugalii, Francji i Estonii oraz oczywiście i z gimnazjum w Krempachach, którzy wspólne realizują dwuletni projekt Erasmus+, spotkali się z wójtem nowotarskiej gminy Janem Smarduchem. Na zakończenie otrzymali oni od wójta drobne upominki.

Rozmowy dotyczyły systemu edukacji w poszczególnych krajach. Pytań było wiele zarówno po stronie polskiej, jak i gości. Okazało się np., że dzieci w Portugalii są przez 12 lat w jednym Zespole Szkół. W przypadku szkoły biorącej udział w projekcie, a więc Agrupamento de Escolas Monte da Lua z Sintry, zespół liczy 4 tysiące uczniów i 400 nauczycieli, nad którymi czuwa tylko jeden dyrektor, który ma koordynatorów w każdej z szkół zespołu.

Polacy tłumaczyli z kolei swym kolegom z Portugalii, Francji i Estonii, że w Polsce jest reforma oświaty, która może być problemem. Wyjaśniali, że gimnazja zostaną zlikwidowane, więc pewnie będą zwolnienia. Portugalczycy i Francuzi pytali, czy nie mogę się nauczyciele i władze gminy z tą zmianą nie zgodzić. – To bardzo delikatna sprawa – twierdzili Polacy, wyjaśniając, że decyzja jest na szczeblu rządowym, a oni nie mają na to wpływu. – Nie możemy protestować, choć byśmy chcieli – mówili.

Wójt mówił gościom o gminie, ilości mieszkańców, wiosek i szkół. Podkreślał, że w nowotarskiej gminie są szkoły liczące zaledwie kilkadziesiąt uczniów i kliku nauczycieli. Portugalczycy podkreślali z kolei, że u nich małe szkoły już dawno zostały zlikwidowane na rzecz zespołów szkół.

Zagraniczni goście zwrócili uwagę, że w Polsce uczniowie do szkół są dowożeni. Nie mogą na to liczyć dzieci i młodzież np. w Portugalii. Ci muszą bowiem sami dotrzeć i na własny koszt do szkoły, chyba, że mają problemy socjalne.

Poruszono i kwestię zarobków. Pytał o to wójt. Okazało się, że nauczyciele w Portugalii, Francji, nie mówiąc już o Estonii, nie mają najwyższych zarobków... Praktycznie ich zarobki są wręcz niskie, biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie danego kraju. W Estonii z kolei tak naprawdę o wysokości pensum decyduje dyrektor, brak tam też czegoś takiego, jak staż pracy, wszyscy zarabiają tyle samo.

Gdy jednak porównano ile w każdym z krajów zarabia stażysta okazało się, że kwoty w Polsce, Francji i Portugalii są tak naprawdę bardzo podobne. Wszędzie natomiast jest ważny staż pracy i ukończone studia. – U nas więcej zarabiają ci, którzy mają tytuł magistra – tłumaczyli np. Portugalczycy.

W Gimnazjum w Krempachach w ramach dwuletniego projektu Erasmus+ "Science 4 all" („Nauka dla wszystkich”) gości od poniedziałku 18 uczniów i 7 nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół: Narva Kesklinna Gumnaasium z Narwy w Estonii, College Pierre de Nolhac z Wersalu we Francji oraz Agrupamento de Escolas Monte da Lua z Sintry w Portugalii. To bowiem to Gimnazjum jest głównym koordynatorem projektu. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Urszula Utnicka, a w realizacji zajęć uczestniczą nauczycielki: Monika Miśkiewicz, Dorota Ostwald, Kinga Myśliwiec i Małgorzata Zamarlik oraz nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół.

- Dziś uczniowie wraz z Gosią Zamarlik tworzą słownik podstawowych wyrazów w 7 językach – wyjaśniła jedna z nauczycielek. Wcześniej dzieci gotowały, korzystając przy tym z wiadomości z matematyki obliczając choćby średnicę placków ziemniaczanych. Wczoraj uczniowie byli razem w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu, gdzie odbyła się lekcja geografii. Jutro jadą do Krakowa i Wieliczki. W piątek czekają ich warsztaty przedsiębiorczości i ekonomii. Mają w planie handel jabłkami. W sobotę międzynarodowa grupa opuszcza Polskę.

Zgodnie z projektem kolejny wspólny wyjazd tym razem będzie w maju do Estonii, także na pięć dni, potem w październiku do Francji, a w marcu 2018 roku do Portugalii. Projekt zostanie podsumowany w maju 2018 roku.

 Tutaj zdjęcia

A tutaj tekst o programie

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama