Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 22 Lis 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Mocna reprezentacja PPWSZ na NeuroRehab 2017

Reklama

Mocna reprezentacja PPWSZ na NeuroRehab 2017

Dekanát KU 325

NOWY TARG. VII Międzynarodowy Neurorehabilitacyjny Kongres - „NeuroRehab 2017” - w uzdrowisku „Kúpele Lúčky” w Ružomberku współorganizuje już po raz kolejny Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.

Dwudniowy Kongres, trwający od 16 do 17 marca, organizowany jest pod patronatem honorowym: ministra obrony inż. Peter’a Gajdoš’a, prof. med. Anny Lesňákov’ej, dziekana wydziału zdrowia KU w Ružomberku oraz inż. Peter’a Rendek’a, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego UVN SNP w Rużomberku, a od początku całym sercem i umysłem czuwa nad organizacją i przebiegiem obrad Kongresu dr. med. Štefan Madarász, dyrektor Kliniki Neurologii Szpitala UVN SNP w Rużomberku.

W Komitecie Naukowym i Programowym zasiadają obok prof. med. dr hab Jana Benetina, przewodniczącego Słowackiego Urzędu Neurologii i ordynatora wydziału Neurologii SZU w Bratysławie, reprezentanci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu: J.M. ks. rektor prof. dr hab. Stanisław Gulak oraz dr Halina Zięba i mgr Teresa Friediger z Instytutu Nauk o Zdrowiu, kierunku Fizjoterapia PPWSZ w Nowym Targu.

Są w nim również: prof. med. dr hab. Maria Kovářová z wydziału Zdrowia i Nauk Społecznych Uniwersytetu Południowe w Czeskich Budziejowicach, prof. med. dr. Michał Kovac, prof. Andrzej Kwolek z wydziału Medycznego Instytutu Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. med. dr hab. Anna Lesňáková, dziekan FZ KU w Rużomberku, prof. inż. dr Valérie Tóthová, z wydziału Zdrowia i Spraw Socjalnych Uniwersytetu Czech Południowych w Czeskich Budziejowicach, doc. inż. dr hab. Zuzana Hudáková z KZ FZ KU, Ruzomberok, kierownik Wydziału Fizjoterapii FZ KU, dr n. med. Marek Kiljański, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii w Łodzi, dr Paweł Lizis z Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej z Wydziału Edukacji i Zdrowia w Kielcach, dr. med. Štefan Madarász, kierownik Kliniki Neurologii Szpitala UVN SNP, dr hab. Juidit Mallam, Primark Neurorehabilitacyjnego Centrum Sopron HUNGARIA, dr hab Teresa Pop z Wydziału Medycznego Instytutu Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, doc. Olga Plum, kierownik Zakładu Rehabilitacji Medycyny I Uniwersytetu Karola w Pradze, mgr Monika Valešová z Wydziału Zdrowia, Uniwersytetu West Bohemia.
Kongres jest przeznaczony dla specjalistów zajmujących się neurologią, neurologią dziecięcą, ortopedią, traumatologią i neurochirurgią ze szczególnym uwzględnieniem fizjoterapii i rehabilitacji. To dlatego biorą w nim udział lekarze rehabilitacji, fizjoterapeuci, pracownicy instytutów medycznych i SPA, a także logopedzi, psycholodzy oraz studenci.

Podczas Kongresu będą przedstawione takie zagadnienia jak np. historia neurorehabilitacji, rehabilitacji i fizjoterapii, a także nowe terapie dla pacjentów neurologicznych, czy nowe propozycje rehabilitacji pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Zostaną też poruszone problemy z rehabilitacją i fizykoterapią pacjentów z „zaburzenia ruchu”, takimi jak: ataksja, dystonia, drżenie samoistne, choroba Parkinsona, parkinsonizm atypowy itd. Będzie i o znaczeniu rehabilitacji u pacjentów z chorobami naczyń CNS, czy o opiece paliatywnej pacjentów z ciężką niepełnosprawnością neurologiczną. Będzie mowa również o znaczeniu rehabilitacji i fizjoterapii u pacjentów po operacji kręgosłupa, oraz tych z zaburzeniami połykania. Zostaną poruszone również zagadnienia dotyczące tlenoterapii hiperbarycznej u pacjentów neurologicznych, termoterapii, balneoterapii, akupunktury, masażu igłą.

Warto podkreślić, że kilka ciekawych wykładów wygłoszą także uczestniczący w Kongresie NEUROREHAB 2017 przedstawiciele Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu między innymi:

dr Halina Zięba wykład pt. „Methods of physical therapy at the shoc peroneal”;
dr Halina Zięba, mgr Teresą Friediger kolejny wykład pt. „Adjustment to life with disease SM”;
dr Halina Zięba wykład pt. „Improve mobility and efficiency of the cns througt craniosacral therapy”;
Na temat „Historii Rehabilitacji” mówić będzie doc. dr hab. Zuzana Hudáková.
Štefan Madarász, Michal Šedek, Libor Danihel, Zuzana Hudákova oraz dr Halina Zięba zaprezentują wyniki badań w ramach projektu UE „Biodex gait trainer 3- application possibilities in rehabilitation of gait disorders patients”.
Mgr Teresa Friediger przedstawi temat: „Selected methods of rehabilitation of fecal incontinence”.

Dr Halina Zięba na tym Kongresie będzie także pełnić rolę przewodniczącej panelu dotyczącego tematyki fizjoterapii i rehabilitacji pacjentów.

Z kolei wykłady na tematy: „Rola fizjoterapii w rozwoju psychoruchowym dzieci z dysleksją oraz „Wykorzystanie topografii powierzchniowej ciała do badań przesiewowych w kierunku wykrycia skoliozy” – wygłosi Piotr Kurzeja z PPWSZ i Tomasz Szurmik z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Organizatorami Kongresu NEUROREHAB 2017 są: Wydział Zdrowia w Ružomberoku, Słowacka Społeczność Neurologiczna, Neurorehabilitacyjne Towarzystwo Słowackie „Neurorehab”, Zakład Rehabilitacji Wydziału Medycyny I Uniwersytetu Karola w Pradze, wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Uniwersytetu Południowej Bohemii w Czeskich Budziejowicach, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - Instytut Fizjoterapii w Nowym Targu, Wydział Lekarski, Instytut Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Rehabilitacja” NEURO”, Sopron z Węgier i Centralny Szpital Wojskowy Szpital SNP w Ružomberku, Neurologiczny Szpital UVN SNP Ružomberoku oraz Uzdrowisko Lucky SPA.

Uzdrowisko Lućky jest jednym z najstarszych na Słowacji. Jest znane już od 1761 roku. Leży w górach niedaleko Rużomberku na granicy dwóch krain geograficznych Orawy i Liptowa. Jest tu wapniowo-magnezowa woda mineralna nasycona naturalnym dwutlenkiem węgla ze źródła leczniczego o temperaturze 32 °C. W uzdrowisku tym leczone są od wielu lat schorzenia ginekologiczne i śmiało można stwierdzić, że jest to jedyne uzdrowisko słowackie specjalizujące się w leczeniu chorób kobiecych. Leczy się tu też choroby układu ruchu.

Fot. Strona Internetowa Uzdrowiska Lućky

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama