Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 22 Lis 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Wojciech Sumliński – detektyw od prawdy. Spotkania w Zakopanem

Reklama

Wojciech Sumliński – detektyw od prawdy. Spotkania w Zakopanem

P1230789 wynik

ZAKOPANE. W ostatnim czasie z inicjatywy Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i Towarzystwa Wiedzy Powszechnej – biuro w Zakopanem przebywał pod Giewontem pisarz i dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński. Jak sam powiedział po spotkaniu z mieszkańcami Podhala, które odbyło się 13 marca (poniedziałek) bieżącego roku w sali plenarnej Urzędu Miasta Zakopanego, tutaj pod Tatrami czuję się prawie jak w domu.

Pisarz od kilku lat przyjeżdża także w Tatry na wypoczynek z żoną i czwórką dzieci. Moje dzieci wcześniej chętnie jeździły z nami nad morze, np. do Darłówka, ale od kiedy zawitaliśmy w góry i to w okresie Bożego Narodzenia, zmieniły swoje upodobania – dodał na poniedziałkowym spotkaniu. Z kolei w niedzielę autor poczytnych książek o współczesnych polskich politykach wybrał się na małą wycieczkę górską na Rusinową Polanę w towarzystwie członków i sympatyków TKN. Odwiedził również Kaplicę M.B. Jaworzyńskiej na Wiktorówkach i uczestniczył w niedzielnej Mszy Świętej. Jakże to wspaniałe miejsce, w którym człowiek odnajduje sens życia i piękno górskiej przyrody – pisarz podzielił się taką refleksją przy herbacie u o.o. dominikanów.

Tym razem w Zakopanem odbyły się aż trzy spotkania, szczególnie promujące ostatnią książkę Sumlińskiego zatytułowaną Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera. Liczna frekwencja, pytania zadawane autorowi, poczytność jego wcześniejszych utworów, szczególnie tych opisujących rzeczywistość III Rzeczypospolitej Polskiej, świadczą o dużym zainteresowaniu czytelników literaturą faktu (czy jak kto woli – dziennikarstwem śledczym). W marcu b.r. pisarz przemierza Polskę południową i spotyka się z czytelnikami, a następnym miesiącu ma zaplanowane spotkania z Polonią w Anglii.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Grzegorz Jóźkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, który po spotkaniu w sali urzędu miasta powiedział, m. in. Cieszę się, że mogliśmy gościć u nas w Zakopanem człowieka pióra, dla którego dążenie do prawdy, szczerość wypowiedzi i dobro Polski są głównymi wartościami życia i twórczości literackiej. Mam nadzieje, że w tej sali nasze obrady i głosowania rady miasta zawsze będą sięgać do tych właśnie wartości. Wagę tej współczesnej twórczości, często z aspektami psychologicznymi dostrzegli zakopiańscy radni: Jan Gluc, Stanisław Majerczyk, wiceburmistrz Zakopanego – Wiktor Łukaszczyk oraz prezesi lokalnych władz PIS i SN – Jan Piczura, Kazimierz Murasiewicz obecni na spotkaniach. Autor z miłą chęcią podpisywał swoje najnowsze książki, przy okazji prowadząc rozmowy z czytelnikami. Inspiratorem zaproszenie Wojciecha Sumlińskiego na Podhale był zakopiańczyk – Stanisław Czaja, który zdeklarował się gościć pisarza w swoim pensjonacie. Moderatorem tych pisarskich mitingów był publicysta i pedagog Adam Kitkowski.

Wojciech Sumliński jest jednym z najlepszych komentatorów współczesnej - często tajemniczej i dramatycznej - historii Polski. Napisał kilka książek zaliczanych do literatury faktu, m. in. Oficer, Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego, Kto naprawdę go zabił? (o śmierci ks. Popiełuszki), Czego nie powie „Masa” o polskiej mafii, Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera (najnowsza!) oraz wiele artykułów prasowych. Jest również dziennikarzem radiowym i telewizyjnym.

Organizatorzy planują kontynuację takich spotkań z innymi twórcami literatury i publicystyki.

Adam Kitkowski – TWP – biuro w Zakopanem

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama