Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Maturzyści mniej liczą na fart. Grunt to przygotowanie

Reklama

Maturzyści mniej liczą na fart. Grunt to przygotowanie

matura17

POWIAT NOWOTARSKI. Rozpoczęte 4. maja egzaminy maturalne potrwają niemal do końca miesiąca. Większość młodzieży nowotarskich szkół podchodzi do nich w poczuciu, że jest dobrze przygotowana. Emocje też jakby mniejsze niż w poprzednich latach, ale matura to wciąż krok w dorosłość i czas wyboru dalszej drogi.

Za maturzystami – już egzaminy z języka polskiego, matematyki, angielskiego, wiedzy o społeczeństwie, ewentualnie łaciny i kultury antycznej. Przed nimi jeszcze – wybrane języki i przedmioty: biologia geografia, historia, chemia, fizyka i astronomia. Mogą też zdawać języki mniejszości narodowych.

Piszący maturę z polskiego mieli tego roku do wyboru interpretację wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas” i rozprawkę na temat "Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz do wybranych tekstów kultury". Pojawił się także fragment "Wesela" Wyspiańskiego, z pytaniami dotyczącymi gwary, a także tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie jego "Quo vadis".

Tych tematów maturzyści – nawet z klas o profilu ścisłym – nie uważają za trudne. Zaskoczyła ich jedynie nieobecność „Lalki”. Większośc wybrała rozprawkę – uznając, że poradzą sobie z nią najlepiej, pod warunkiem trafnego sformułowania tezy i argumentów.

Na rozwiązanie 34 zadań matematycznych, podczas części pisemnej, maturzyści mieli, tak, jak i w przypadku pisemnego egzaminu z polskiego – 170 minut. Ci z I Liceum nie czuli się zaskoczeni ich trudnością.

Zdarzało się jednak, że stopień trudności zadań matematycznych uczniowie innych profili kwitowali słowem: „masakra...”.

Spośród 10 szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat nowotarski (bo w mieście działa jeszcze prywatne liceum, organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego jest ministerstwo, a Technikum Budowlane w Lipnicy Wielkiej powadzi gmina) - w liceach do matury przystąpiło w zasadzie 100 procent absolwentów. W technikach odsetek mierzących się z maturalnym egzaminem spada do 80 procent. Na 2.113 absolwentów wszystkich placówek ponadgimnazjalnych w całym powiecie, maturę postanowiło zdawać 1.505 osób. W tej liczbie jest prawie 200 młodych ludzi, którzy chcą poprawić wynik, by dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Pytani o wybrane kierunki, absolwenci I Liceum wymieniają studia językowe, informatyczne, kierunki inżynierskie, geografię. Nie mówią natomiast o modnej ostatnio logistyce.

Matura w "Goszczu"

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama