Podhale Region

Niedziela, 20 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaN, 20 Sie 2017 7pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja 12. sierpnia – 3. września. W 75. rocznicę Zagłady - pamięć o Holocauście i naszych współmieszkańcach

Reklama

12. sierpnia – 3. września. W 75. rocznicę Zagłady - pamięć o Holocauście i naszych współmieszkańcach

holocaustzap17

POWIAT NOWOTARSKI. Pamięć o Holocauście po raz pierwszy zostanie uczczona na Podhalu. Kulturowo-historyczno-modlitewne przedsięwzięcie obejmie Ochotnicę, Tylmanową, Nowy Targ i Rabkę. Obchody 75. rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego 12. sierpnia otworzy Folkowy Festiwal Czterech Kultur, a 3. września – zakończy ekumeniczne spotkanie modlitewne na nowotarskim kirkucie.

Sprawcy tych wydarzeń to pasjonaci historii i kultury, organizatorzy festiwali i spektakli teatralnych, przedstawiciele palcówek kultury i stowarzyszeń. By opowiedzieć o tym, co planują w 75. Rocznicę grozy, która unicestwiła żydowską część społeczności Podhala, zaprosili oni na konferencję prasową do magistratu. Wzięli w niej udział: Tadeusz Królczyk – prezes Stowarzyszenia Wolna Republika Ochotnicka, Marcin Kudasik – szef Stowarzyszenia Zespół Regionalny „Śwarni”, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg i Bogusław Waksmundzki jako reprezentant Zarządu Powiatu.

Organizatorami sierpniowych i wrześniowych upamiętnień pod patronatem Starostwa Nowotarskiego i Urzędu Miasta są bowiem: Powiatowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Zespół Regionalny „Śwarni”, Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Karolina Panz – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół Historia Rabki oraz Fundacja Wolna Republika Ochotnicka.

- Mamy to nieszczęście – jako Polacy - że na naszych ziemiach rozegrał się Holocaust; że centralnym punktem Holocaustu była Polska – mówił Tadeusz Królczyk. – Nasi ojcowie i dziadkowie byli tego naocznymi świadkami. Nie rozdzielamy ofiar krwawej wigilii i Holocaustu, bo zginęli z tej samej przyczyny, z tej samej ręki. Ich kości leżą w tej samej ziemi.

Celem realizowanej przez nazistów Akcji Reinhardt, było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa i rozpoczęła się ona na tym terenie pod koniec maja 1942 roku. W kilkunastu miejscowościach powiatu nowotarskiego rozstrzelano wtedy około 1100 osób, a co najmniej 1900 żydowskich mieszkańców popędzono do podstawionych na stacjach kolejowych wagonów towarowych i wysłano do obozu zagłady w Bełżcu. Finał Akcji Reinhardt, kładącej kres wielowiekowej obecności Żydów na Podhalu, nastąpił 30. sierpnia 1942 roku.

- Organizując po raz pierwszy Powiatowo–Miejskie Obchody 75. Rocznicy Zagłady, chcemy uczcić pamięć wszystkich żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy byli mieszkańcami powiatu nowotarskiego i zginęli w czasie Zagłady – deklarują organizatorzy. - Chcemy przywrócić pamięć o nich współczesnym mieszkańcom tych miejscowości, w których Żydzi przez lata współtworzyli polsko-żydowską rzeczywistość i historię. Niech pamięć o nich przetrwa i będzie przekazywana następnym pokoleniom.

Holocaust na Podhalu przetrwało 9 osób, z tej liczby 4 – w Ochotnicy.

Inauguracja obchodów jest zaplanowana na sobotę 12. sierpnia, w Ochotnicy Dolnej, gdzie odbędzie się Folkowy Festiwal 4 Kultur, z muzyką góralską, bałkańską, żydowską i romską. Przerwy między koncertami wypełni narracja historyków.

27. sierpnia natomiast, w Rabce, o godz. 16.00, odbędzie się Spacer Pamięci, ze zbiórką przed wejściem do Amfiteatru.

Nowotarska część obchodów rozpocznie się w środę 30. sierpnia, o godz. 19.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, wystawą „Nowotarscy Żydzi”, ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego oraz osób prywatnych. Po jej otwarciu „Śwarni” zaproszą na program słowno-muzyczny „Pamięć o tych, którzy żyli z nami”, a wieczór zakończy koncert muzyki żydowskiej zespołu „Klezmer Trio”.

Niedziela, 3. września, będzie poświęcona wspomnieniom o żydowskich mieszkańcach powiatu i rozpocznie się o godz. 14.00, w Dawnej Synagodze, czyli dzisiejszym kinie „Tatry”. Spacer Pamięci poprowadzi uczestników na Cmentarz Żydowski, gdzie o godz. 15.00 zaplanowano spotkanie ekumeniczne, modlitwę z udziałem Naczelnego Rabina Krakowa oraz ks. dziekana Dekanatu Nowotarskiego. Na kirkucie będą składane wiązanki ku czci ofiar Zagłady. Przy ich grobach i przy pomniku położone będą kamienie z nazwami miejscowości, z których pochodzili ci ludzie. Obchody uwieńczy rozdanie publikacji poświęconej 75. rocznicy zbrodni na naszych żydowskich współziomkach.

75 lat po Holokauście

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama